| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Wspólnota mieszkaniowa > Uchwały współwłaścicieli w małej wspólnocie

Uchwały współwłaścicieli w małej wspólnocie

Mała wspólnota mieszkaniowa (czyli taka gdzie lokali jest nie więcej niż siedem) nie dysponuje własnymi organami. Administrowanie wspólną własnością opiera się tu na bezpośrednim udziale w zarządzaniu właścicieli lokali, zgodnie z zasadami określonymi w Kodeksie cywilnym i Kodeksie postępowania cywilnego.

Zgodnie z Art. 200 Kodeksu Cywilnego każdy ze współwłaścicieli jest obowiązany do współdziałania w zarządzie rzeczą wspólną.
Do czynności zwykłego zarządu rzeczą wspólną potrzebna jest zgoda większości współwłaścicieli, obliczana według wielkości udziałów.
W sprawach przekraczających zwykły zarząd decyzję podejmują wszyscy właściciele lokali. W przypadku trudności w uzgodnieniu stanowisk, w sprawie orzeka sąd na wniosek jednego lub kilku właścicieli lokali.

Jeżeli większość współwłaścicieli postanawia dokonać czynności rażąco sprzecznej z zasadami prawidłowego zarządu rzeczą wspólną, każdy z pozostałych współwłaścicieli może żądać rozstrzygnięcia przez sąd.

Współwłaściciel sprawujący zarząd rzeczą wspólną może żądać od pozostałych współwłaścicieli wynagrodzenia odpowiadającego uzasadnionemu nakładowi jego pracy, natomiast każdy ze współwłaścicieli nie sprawujących zarządu rzeczą wspólną może żądać w odpowiednich terminach rachunku z zarządu.
Niezależnie od tego kto został wyznaczony do wykonywania określonych zadań, każdy ze współwłaścicieli może wykonywać wszelkie czynności i dochodzić wszelkich roszczeń, które zmierzają do zachowania wspólnego prawa.

Jeżeli nie można uzyskać zgody większości współwłaścicieli w istotnych sprawach dotyczących zwykłego zarządu albo jeżeli większość współwłaścicieli narusza zasady prawidłowego zarządu lub krzywdzi mniejszość, każdy ze współwłaścicieli może wystąpić do sądu o wyznaczenie zarządcy.

Zobacz również serwis: Najem

Jak wynika z uchwały Sądu Najwyższego z dnia 7 października 2009 r., jeżeli wspólnota licząca do siedmiu lokali nie ma określonego notarialnie sposobu zarządu, nie można zaskarżyć uchwały właścicieli.

Podjęcie uchwały przez właścicieli mających większość udziałów jest czynnością zwykłego zarządu rzeczą wspólną. Członek z udziałem mniejszościowym może zwrócić się o rozstrzygnięcie do sądu, co do kwestii czy jest ona sprzeczna z zasadami prawidłowego zarządu.

Zobacz również serwis: Wspólnota mieszkaniowa

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Eksperci:

Igor Bąkowski

Radca prawny

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami STANDARD129.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK