| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Wspólnota mieszkaniowa > Podział wspólnoty mieszkaniowej

Podział wspólnoty mieszkaniowej

Wspólnota mieszkaniowa może zostać podzielona lub połączona z inną wspólnotą. Wymaga to zgody właścicieli lokali jako czynność przekraczająca zakres zwykłego zarządu i nie jest łatwe do przeprowadzenia.

Wspólnota planująca podział musi być na tyle duża aby po podziale mogła powstać nowa samodzielna wspólnota mieszkaniowa.
Współwłaściciele mogą dokonać podziału tej nieruchomości, polegającego na wydzieleniu z dotychczasowej nieruchomości dwóch lub więcej zabudowanych działek.
Nieruchomość gruntowa może być podzielona, jeżeli na tej nieruchomości położony jest więcej niż jeden budynek, a przynajmniej w jednym z nich wyodrębniono własność lokalu.

Na skutek podziału mogą powstać więcej niż dwie wspólnoty mieszkaniowe. Może także powstać wspólnota, w skład której będzie wchodzić więcej niż jeden budynek.
Może również zaistnieć sytuacja kiedy na jednej nieruchomości stoi kilka osobnych budynków, a w każdym z nich jest tylko jeden lokal, lub obok budynku wielolokalowego istnieje budynek będący jednym „lokalem”. Obie sytuacje są dopuszczalne. Generalna zasada przy podziale stanowi bowiem, iż na nieruchomości gruntowej podlegającej podziałowi powinny istnieć co najmniej dwa lokale mieszkalne.

Przed podziałem należy zbadać czy nie będzie naruszał on planu miejscowego w zakresie przeznaczenia terenu.

Przeprowadzenie podziału wspólnoty jest trudne do zrealizowania. Wymaga bowiem uzyskania zgody właścicieli lokali we wszystkich budynkach których podział ma dotyczyć.

Podział odbywa się przez podjęcie uchwały przez właścicieli, zgodnie z którą określona część nieruchomości gruntowej wraz z budynkiem mieszkalnym i wyodrębnionymi w nim nieruchomościami lokalowymi od wyznaczonego momentu staje się odrębną wspólnotą mieszkaniową.
Konsekwencją dla właścicieli lokali jest zmiana ich udziału w nieruchomości wspólnej i zmiana przedmiotu tej współwłasności. Należy pamiętać, iż co do zasady udział ten wzrośnie ale będzie dotyczyć nieruchomości wspólnej mniejszej niż przed podziałem i składającej się z nieco innych składników.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Data publikacji:

Eksperci:

Igor Bąkowski

Radca prawny

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

KPRF Law Office

Nowy wymiar obsługi prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK