| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Wspólnota mieszkaniowa > Czym jest nieruchomość wspólna?

Czym jest nieruchomość wspólna?

Nieruchomość wspólną stanowią części budynku wraz z istniejącymi urządzeniami, które nie służą wyłącznie do użytku poszczególnych właścicieli lokali oraz grunt, na którym wzniesiono budynek.

Z praktycznego punktu widzenia za nieruchomość wspólną można uznać ściany zewnętrzne, fundamenty, dach, strychy, korytarze, suszarnie, a ponadto ściany nośne i windy. Istnieje możliwość dokonania innej klasyfikacji podziału części nieruchomości na mocy wzajemnych porozumień między współwłaścicielami, zwłaszcza mniejszych wspólnot mieszkaniowych. Niektóre z wyżej wymienionych składników nie zawsze muszą stanowić część nieruchomości wspólnej, np. strych, piwnice lub schowki mogą zostać podczas ustanawiania odrębnej własności lokali przyporządkowane do poszczególnych lokali jako pomieszczenia przynależne w związku z czym będą ściśle związane z własnością danego lokalu i nie wejdą w skład części wspólnej.

Zdarza się, że ustalenie zakresu nieruchomości wspólnej może w konkretnych sytuacjach sprawiać problem. Najpewniejszym sposobem jest zaliczenie do części wspólnej gruntu, na którym położony jest budynek obejmujący wyodrębnione lokale. Poparcie tej tezy uzasadniają następujące cechy gruntu:
• stanowi część wspólną nieruchomości niezależnie od tego czy jest on we władaniu na prawie własności czy tez w użytkowaniu wieczystym,
• może swym rozmiarem znacznie przekraczać obszar wystarczający do korzystania z lokali znajdujących się w postawionym na nim budynku,
• może obejmować również teren placu zabaw, parkingi lub też małe ogródki przy mieszkaniach parterowych,

Wymienione powyżej cechy gruntu składają się na fakt, że będzie on stanowił część wspólną, co z kolei wiążę się z koniecznością ponoszenia ciężarów dotyczących utrzymania tego terenu przez wszystkich współwłaścicieli. W sytuacji, gdy jeden budynek będzie usytuowany na dwóch czy kilku działkach, właściciele poszczególnych lokali w budynku będą mieć udział we wszystkich nieruchomościach, na których budynek jest położony. Natomiast w odwrotnym przypadku, gdy na jednej działce będą położone dwa lub kilka budynków, w których wyodrębniono lokale - nieruchomość wspólną będą stanowić całe grunty, nie tylko części przylegające do poszczególnych budynków.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Ustawa o własności lokali nie tylko definiuje nieruchomość wspólną, ale też wprowadza obligatoryjny sposób ustalania związanych z własnością poszczególnych lokali udziałów w nieruchomości wspólnej. Udział ten jest proporcjonalny do stosunku powierzchni użytkowej danego lokalu (wraz z pomieszczeniami przynależnymi) do całkowitej powierzchni użytkowej wszystkich lokali w nieruchomości.

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Eksperci:

Igor Bąkowski

Radca prawny

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami STANDARD89.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Kędzia

Przemysław Kędzia, prezes Business Media Software Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK