| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Wspólnota mieszkaniowa > Co to jest wspólnota mieszkaniowa

Co to jest wspólnota mieszkaniowa

Wspólnotę mieszkaniową stanowi ogół właścicieli nieruchomości w danym budynku. Jest to swego rodzaju przymusowa i narzucona ustawowo współwłasność nieruchomości stworzona dla zorganizowania zarządzania nieruchomością.

Wspólnoty można podzielić na dwa rodzaje - małe i duże. Mała wspólnota to zwykła współwłasność uregulowana w Kodeksie cywilnym i może istnieć w budynku, w którym znajduje się maksymalnie siedem lokali. Duża wspólnota powstaje tam, gdzie jest więcej niż siedem lokali. Należy zauważyć, że najbardziej funkcjonalne są małe wspólnoty złożone z właścicieli jednego bloku i to najlepiej niezbyt dużego.

Zobacz również serwis: Najem

Wspólnota mieszkaniowa będąc ułomną sobą prawną w praktyce działa samodzielnie, tzn. w zakresie zwykłego zarządu, wspólnotę reprezentuje zarząd wspólnoty. Jeśli chodzi o czynności przekraczające zwykły zarząd, takie jak obciążanie nieruchomości wspólnej, modernizacja i większy remont, nadbudowa i przebudowa, podział nieruchomości i łączenie lokali, wymagają uchwały właścicieli wszystkich lokali. Uchwała podejmowana jest w celu wyrażenia zgody na dokonanie danej czynności oraz jednorazowo udziela zarządowi lub zarządcy pełnomocnictwa do zawierania umów w danym zakresie. Brak lub przekroczenie stosownego umocowania, w przypadku jednostronnych czynności prawnych powoduje ich nieważność. Natomiast zawarcie umowy przez zarządcę bez umocowania lub z jej przekroczeniem skutkuje tym, że jej ważność zależy od potwierdzenia przez właścicieli lokali w stosownej uchwale, konwalidującej (powodującej uzyskanie pełni waloru prawnego) także brak pełnomocnictwa.

Wspólnota mieszkaniowa zarządza wspólnym majątkiem właścicieli lokali, czyli nieruchomością wspólną, nabywa prawa oraz zaciąga zobowiązania. Ogół praw majątkowych wspólnoty jest odrębnym majątkiem członków wspólnoty, którzy zarządzają nim w umownych lub ustawowych reżimach zarządzania, a ich odpowiedzialność za zobowiązania nie ma charakteru solidarnego lecz uzależniona została od wysokości udziałów w nieruchomości wspólnej.
Powołanie ułomnej osoby prawnej jaką jest wspólnota mieszkaniowa służy przede wszystkim ułatwieniu funkcjonowania większych lub mniejszych organizmów powstałych w wyniku wspólnej i niepodzielnej własności tzw. nieruchomości wspólnej. Nie należy jej interpretować jako konstrukcji mającej na celu ograniczenie lub też osłabienie ochrony praw właściciela lokalu.

Wspólnoty nie można zlikwidować dopóki w ramach jednej nieruchomości występuje minimum dwóch właścicieli. Jedynym sposobem likwidacji wspólnoty jest wykupienie przez jednego właściciela wszystkich lokali. W takim przypadku nie ma potrzeby pogodzenia interesu właścicieli lokali w nieruchomości, bo jest tylko jeden właściciel.

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Eksperci:

Igor Bąkowski

Radca prawny

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK