| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Wspólnota mieszkaniowa > Lokal a pomieszczenie przynależne

Lokal a pomieszczenie przynależne

Do lokalu mogą przynależeć jako jego części składowe pomieszczenia, które nie są do niego bezpośrednio przyległe lub leżą w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal - w szczególności piwnica, strych, komórka czy garaż - nazywane są one pomieszczeniami przynależnymi.

Ustawa o własności lokali nazywa samodzielnym lokalem mieszkalnym wydzieloną trwałymi ścianami w obrębie budynku izbę lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokojeniu ich potrzeb mieszkaniowych. Podobnie definiuje się samodzielne lokale o innym przeznaczeniu. Lokal mieszkalny jak i lokal o innym przeznaczeniu mogą stanowić odrębną własność wraz z pomieszczeniami przynależnymi.
Pomieszczenie przynależne jest związane z lokalem w sensie prawnym i funkcjonalnym. W sensie prawnym jest częścią składową lokalu mieszkalnego, natomiast związek funkcjonalny przejawia się w tym, że pomieszczenie przynależne jest przestrzenią przeznaczoną nie do bezpośredniego zaspokajania potrzeb mieszkaniowych ludzi, ale do zaspokajania innych potrzeb osób, które korzystają z samodzielnego lokalu mieszkalnego.

Przynależne do lokali mogą być wyłącznie pomieszczenia. Oznacza to, że przynależną do lokalu nie można ustanowić określonej powierzchni, np. miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym czy ogródka przydomowego.

Jak wskazuje ustawa o własności lokali, lokale wraz z pomieszczeniami przynależnymi zaznacza się na rzucie odpowiedniej kondygnacji budynku, a w razie położenia pomieszczeń przynależnych poza budynkiem umiejscawia się je także w wyrysie z operatu ewidencyjnego. Wszystkie te dokumenty stanowią załącznik do aktu o ustanowienie odrębnej własności lokalu. W przypadku braku takiej dokumentacji zaznaczeń lokalu oraz pomieszczeń przynależnych dokonuje się zgodnie z przepisami prawa budowlanego, na koszt dotychczasowego właściciela nieruchomości, jeżeli strony umowy o ustanowienie odrębnej własności nie postanowiły inaczej.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Ustanowienie przynależności określonego pomieszczenia do lokalu powinno być sprzężone z wyodrębnieniem danego lokalu z nieruchomości wspólnej zgodnie z ustawą o własności lokali. Praktyką jest przypisywanie paru pomieszczeń przynależnych o różnym przeznaczeniu do jednego lokalu. Wymogiem koniecznym jest położenie pomieszczeń przynależnych na nieruchomości wspólnej, czyli nieruchomości gruntowej lub budynkowej, na której położony jest lokal do którego przynależą. W przypadku, gdy w budynkach, w których wyodrębniono własność co najmniej jednego lokalu i ustalono wysokość udziałów w nieruchomości wspólnej bez uwzględnienia powierzchni pomieszczeń przynależnych, przy wyodrębnianiu kolejnych lokali i do czasu wyodrębnienia ostatniego lokalu, stosuje się zasady obliczania udziału w nieruchomości wspólnej, takie jak w przypadku wyodrębnienia pierwszego lokalu.

Zasady te mogą ulec zmianie, jeżeli wszyscy właściciele lokali wyodrębnionych i dotychczasowy właściciel nieruchomości dokonają w umowie nowego ustalenia wysokości udziałów w nieruchomości wspólnej.

Zobacz również serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

reklama

Data publikacji:

Eksperci:

Igor Bąkowski

Radca prawny

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

StukPuk.pl

Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »