| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Wspólnota mieszkaniowa > Lokal a pomieszczenie przynależne

Lokal a pomieszczenie przynależne

Do lokalu mogą przynależeć jako jego części składowe pomieszczenia, które nie są do niego bezpośrednio przyległe lub leżą w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal - w szczególności piwnica, strych, komórka czy garaż - nazywane są one pomieszczeniami przynależnymi.

Ustawa o własności lokali nazywa samodzielnym lokalem mieszkalnym wydzieloną trwałymi ścianami w obrębie budynku izbę lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokojeniu ich potrzeb mieszkaniowych. Podobnie definiuje się samodzielne lokale o innym przeznaczeniu. Lokal mieszkalny jak i lokal o innym przeznaczeniu mogą stanowić odrębną własność wraz z pomieszczeniami przynależnymi.
Pomieszczenie przynależne jest związane z lokalem w sensie prawnym i funkcjonalnym. W sensie prawnym jest częścią składową lokalu mieszkalnego, natomiast związek funkcjonalny przejawia się w tym, że pomieszczenie przynależne jest przestrzenią przeznaczoną nie do bezpośredniego zaspokajania potrzeb mieszkaniowych ludzi, ale do zaspokajania innych potrzeb osób, które korzystają z samodzielnego lokalu mieszkalnego.

Przynależne do lokali mogą być wyłącznie pomieszczenia. Oznacza to, że przynależną do lokalu nie można ustanowić określonej powierzchni, np. miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym czy ogródka przydomowego.

Jak wskazuje ustawa o własności lokali, lokale wraz z pomieszczeniami przynależnymi zaznacza się na rzucie odpowiedniej kondygnacji budynku, a w razie położenia pomieszczeń przynależnych poza budynkiem umiejscawia się je także w wyrysie z operatu ewidencyjnego. Wszystkie te dokumenty stanowią załącznik do aktu o ustanowienie odrębnej własności lokalu. W przypadku braku takiej dokumentacji zaznaczeń lokalu oraz pomieszczeń przynależnych dokonuje się zgodnie z przepisami prawa budowlanego, na koszt dotychczasowego właściciela nieruchomości, jeżeli strony umowy o ustanowienie odrębnej własności nie postanowiły inaczej.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Ustanowienie przynależności określonego pomieszczenia do lokalu powinno być sprzężone z wyodrębnieniem danego lokalu z nieruchomości wspólnej zgodnie z ustawą o własności lokali. Praktyką jest przypisywanie paru pomieszczeń przynależnych o różnym przeznaczeniu do jednego lokalu. Wymogiem koniecznym jest położenie pomieszczeń przynależnych na nieruchomości wspólnej, czyli nieruchomości gruntowej lub budynkowej, na której położony jest lokal do którego przynależą. W przypadku, gdy w budynkach, w których wyodrębniono własność co najmniej jednego lokalu i ustalono wysokość udziałów w nieruchomości wspólnej bez uwzględnienia powierzchni pomieszczeń przynależnych, przy wyodrębnianiu kolejnych lokali i do czasu wyodrębnienia ostatniego lokalu, stosuje się zasady obliczania udziału w nieruchomości wspólnej, takie jak w przypadku wyodrębnienia pierwszego lokalu.

Zasady te mogą ulec zmianie, jeżeli wszyscy właściciele lokali wyodrębnionych i dotychczasowy właściciel nieruchomości dokonają w umowie nowego ustalenia wysokości udziałów w nieruchomości wspólnej.

Zobacz również serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Eksperci:

Igor Bąkowski

Radca prawny

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami STANDARD89.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Rabczewski

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK