| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Wspólnota mieszkaniowa > Dysponowanie odrębną własnością lokalu

Dysponowanie odrębną własnością lokalu

Odrębna własność lokalu jest najpełniejszym prawem do władania nieruchomością lokalową. Umożliwia właścicielowi dokonywanie dowolnych rozporządzeń prawem własności za życia, jak również na wypadek śmierci.

Prawo odrębnej własności lokalu możemy sprzedać, obciążyć hipoteką, przenieść w drodze darowizny czy zapisać w testamencie. Jako jedyne z praw dających możliwość władania lokalem, prawo odrębnej własności lokalu możemy obciążyć dożywociem.

Lokal własnościowy uznawany jest na rynku za atrakcyjniejszy niż lokal do którego przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

Na nabycie takiego lokalu najłatwiej uzyskać kredyt, ponieważ stanowi on jedno z najlepszych zabezpieczeń kredytu. Należy podkreślić, że niektóre banki nie udzielają np. kredytów pod zabezpieczenie hipoteką na spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu.

Dla lokalu własnościowego obligatoryjnie prowadzona jest księga wieczysta, co jest zaletą w szczególności w dwóch przypadkach:
• gdy występujemy o kredyt
• gdy planujemy sprzedaż lokalu

W księdze wieczystej zawarte są wszystkie najistotniejsze informacje o właścicielu lokalu, jego udziału w nieruchomości wspólnej, ustanowionych obciążeniach i hipotekach, czy wnioskach czekających na rozpatrzenie przez sąd wieczystoksięgowy. Nabywca lokalu od osoby wpisanej w księdze wieczystej korzysta z rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych, co jest bardzo istotne dla bezpieczeństwa transakcji nabycia.

Wynajem lokalu na cele mieszkaniowe nie wymaga uzyskiwania zgody pozostałych właścicieli lokali w budynku ani zarządu czy zarządcy. Podobnie, co do zasady taka zgoda nie jest wymagana w przypadku planowanego wynajęcia lokalu na cele niemieszkaniowe (np. na biuro).

W takim przypadku musimy jednak pamiętać, aby planowany sposób użytkowania lokalu przez najemcę był zgodny z przepisami. W określonych wypadkach (np. w przypadku wynajmowania lokalu na gabinet medyczny) wymagane będzie przeprowadzenie prac adaptacyjnych w lokalu oraz odbiór dostosowanego lokalu przez Sanepid i inne służby. Prawo wymaga też w takich przypadkach zgłoszenia zamiaru zmiany sposobu użytkowania lokalu, zanim rozpocznie się nowy sposób korzystania z lokalu.

Zobacz również serwis: Najem

Zobacz również serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK