| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Wspólnota mieszkaniowa > Wynajem lokalu

Wynajem lokalu

Wynajem lokalu mieszkalnego na cele mieszkaniowe nie wymaga żadnych ustaleń czy zgód. Inaczej jest w przypadku gdy lokal mieszkalny chcemy wynająć na biuro czy gabinet lekarski. Warto pamiętać aby odpowiednio zabezpieczyć swoje interesy w umowie najmu.

Wynajem lokalu na cele mieszkaniowe nie wymaga uzyskiwania zgody pozostałych właścicieli lokali w budynku ani zarządu czy zarządcy. Co do zasady zgoda ze strony wspólnoty mieszkaniowej nie jest wymagana także w przypadku planowanego wynajęcia lokalu na cele niemieszkaniowe (np. na biuro). Jednakże przepisy wewnętrzne przyjęte przez daną wspólnotę mogą regulować tą kwestię odmiennie i zakazywać prowadzenia działalności gospodarczej w lokalach mieszkalnych albo istotnie ją ograniczać.

Trzeba jednak pamiętać, że wynajęcie lokalu na cele inne niż mieszkaniowe, wiąże się zwykle z koniecznością dostosowania go do planowanej działalności. I nie chodzi tu tylko o wyposażenie go w biurka, komputery czy drukarki. W przypadku niektórych działalności wymagane jest zgłoszenie do wydziału architektury zamiaru zmiany sposobu użytkowania lokalu, zanim rozpocznie się nowy sposób korzystania z lokalu. Często niezbędne jest także przeprowadzenie odpowiednich prac budowlanych w celu dostosowania lokalu do wymogów związanych z rodzajem planowanej działalności.

W określonych wypadkach (np. w przypadku wynajmowania lokalu na gabinet medyczny) wymagane będzie przeprowadzenie skomplikowanych prac adaptacyjnych w lokalu oraz odbiór dostosowanego lokalu przez Sanepid i inne służby.

Zobacz również serwis: Najem

Ponieważ prace związane z adaptacją lokalu wiążą się często z dużymi nakładami finansowymi i odpowiedzialnością, ważne jest aby odpowiednio zabezpieczyć swoje interesy w dobrze przygotowanej umowie najmu. Wzory umów najmu które znajdziemy w Internecie lub dostaniemy od agencji nieruchomości nie będą zwykle wystarczające.

W umowie najmu trzeba jasno zapisać, kto ponosi nakłady i na co, komu ma przysługiwać prawo dysponowania nieruchomością na cele budowlane, kto dokonuje niezbędnych ustaleń, zgłoszeń i odbiorów i jak strony planują się rozliczyć w przypadku wcześniejszego rozwiązania umowy najmu zawartej na dłuższy okres.

Jeżeli nie zadbamy o przygotowaną specjalnie dla nas umowę, zamiast zyskownego najmu może się skończyć utraconymi zyskami, karą administracyjną za samowolną zmianę sposobu korzystania z lokalu i procesem sądowym.

W przypadku wynajmowania lokalu na cele prowadzenia w nim działalności gospodarczej zobowiązani jesteśmy zgłosić to w urzędzie gminy i płacić z tego tytułu wyższy podatek od nieruchomości. Różnica może sięgać nawet 30-krotności podatku płaconego w przypadku wykorzystywania lokalu na cele mieszkaniowe.

Nie ma jednak róży bez kolców. W przypadku lokalu wynajmowanego na działalność gospodarczą nie będziemy mieli większego problemu z pozbyciem się niepłacącego najemcy z lokalu. Przy wynajmie na cele mieszkaniowe nasz najemca jest chroniony przez przepisy o ochronie lokatorów i w skrajnych sytuacjach jego wyeksmitowanie może nam zająć nawet trzy lata. Tutaj także bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie umowy najmu i zabezpieczenie naszych interesów.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Zobacz również serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

Data publikacji:

Eksperci:

Igor Bąkowski

Radca prawny

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK