| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Umowy > Odstąpienie od umowy deweloperskiej

Odstąpienie od umowy deweloperskiej

Klient, który podpisał umowę deweloperską ma trzydzieści dni na odstąpienie od tej umowy. Oczywiście jest to możliwe tylko w określonych sytuacjach, na przykład gdy umowa ta nie zawiera informacji wymaganych przez ustawę deweloperską. Warto pamiętać, że deweloper również ma prawo do odstąpienia od umowy jeśli klient nie wywiąże się ze swoich zobowiązań. Kiedy można odstąpić od umowy deweloperskiej i w jakiej formie należy to zrobić?

Zapisz się na nasz newsletter

Kiedy klient może odstąpić od umowy deweloperskiej?

Klient ma prawo odstąpić od podpisanej umowy deweloperskiej wtedy, gdy umowa nie zawiera wszystkich elementów wymaganych przez ustawę deweloperską, gdy informacje pojawiające się w umowie nie są zgodne z  informacjami zawartymi w prospekcie informacyjnym lub innych załącznikach – wyjątkiem są tu zmiany, które wyraźnie dopuszcza umowa, gdy deweloper nie wywiązał się z konieczności dostarczenia klientowi prospektu informacyjnego i załączników, gdy prospekt ten nie zawiera informacji, jakie powinien zawierać zgodnie z wzorem tego typu prospektów, gdy zawarte w nim informacje, które stanowiły podstawę do zawarcia całej umowy deweloperskiej są niezgodne z faktycznym i prawnym stanem w dniu podpisania umowy z klientem oraz gdy deweloper nie dokona przeniesienia na klienta prawa własności nieruchomości w terminie określonym w umowie. Na odstąpienie od umowy deweloperskiej klient ma trzydzieści dni od momentu jej podpisania. Jeśli odstąpienie od umowy nastąpiło w wyniku jednego z opisanych powyżej przypadków, klient ma prawo do otrzymania pieniędzy znajdujących się na rachunku powierniczym. Wypłata powinna mieć miejsce niezwłocznie po otrzymaniu oświadczenia o odstąpieniu od umowy. 

Zobacz też: Budowa domu -  Projekt

W przypadku zasadnego odstąpienia od umowy deweloperskiej, deweloper nie może zastrzec konieczności zapłacenia przez klienta tak zwanego odstępnego. Dodatkowo odstąpienie od umowy nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami – umowę traktuje się wówczas jako niezawartą, wobec tego strony powinny zwrócić sobie wszystkie dotychczasowe świadczenia pieniężne.

Jak złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy deweloperskiej?

Oświadczenie o odstąpieniu od umowy deweloperskiej musi być złożone pisemnie i potwierdzone podpisami poświadczonymi notarialnie. Oświadczenie powinno zawierać także zgodę na wykreślenie roszczenia o przeniesieniu własności nieruchomości na klienta. Oczywiście deweloper także ma prawo do odstąpienia od umowy zawartej z klientem jeśli ten nie wywiąże się ze swoich zobowiązań wobec dewelopera.

Zobacz też: Budowa domu - Formalności

Kiedy deweloper ma prawo do odstąpienia od umowy?

Deweloper ma prawo odstąpić od umowy wtedy, gdy klient nie uiści świadczenia pieniężnego w określonym przez umowę terminie lub w określonej kwocie, nawet po otrzymaniu pisemnego wezwania do uzupełnienia zaległej wpłaty – jeśli klient nie ureguluje opłat po trzydziestu dniach od terminu doręczenia wezwania. W sytuacji gdy ze względu na działanie siły wyższej klient nie był w stanie wpłacić kwoty w terminie, deweloper nie może odstąpić od umowy. Odstąpienie jest także możliwe gdy klient nie stawi się na podpisanie aktu notarialnego przenoszącego na niego prawo własności mimo doręczenia dwukrotnie pisemnego wezwania – odstęp pomiędzy wezwaniami powinien wynosić co najmniej sześćdziesiąt dni. Tak jak w przypadku nieuregulowania wpłaty, jeśli jest to efekt działania siły wyższej, deweloper nie może odstąpić od umowy.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Mazurkiewicz

Partner – Senior Executive Search Consultant HRK S.A. /IRC Global Executive Search Partners posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe, m.in. w branży finansowej i branży doradztwa personalnego. W latach 1998-2004 pracował dla szwajcarskich firm ubezpieczeniowych, m.in. na stanowiskach dyrektora regionalnego oraz dyrektora ds. rozwoju i szkoleń. Jako dyrektor departamentu szkoleń w dużej międzynarodowej organizacji stworzył i rozwinął system szkoleń dla kilku tysięcy przedstawicieli handlowych. Certyfikowany trener Insights Discovery. W swojej pracy zawodowej przeprowadził ponad 150 warsztatów z zakresu komunikacji, zarządzania, negocjacji i technik sprzedaży. W 2006 roku został partnerem zarządzającym HRK Financial Markets w HRK S.A. gdzie stworzył od podstaw zespół specjalizujący się w projektach rekrutacyjnych skierowanych do instytucji finansowych ze szczególnym uwzględnieniem rynku kapitałowego, od tego czasu miał okazję pracować dla ponad 120 klientów. Obecnie w HRK pozyskuje kandydatów na wysokie stanowiska dla wielu renomowanych instytucji finansowych i korporacji międzynarodowych oraz koordynuje realizację procesów rekrutacyjnych na stanowiska menedżerskie i eksperckie w obszarach: Banking & Insurance, Leasing & Financial Services, Legal & Profesional Services, FINANCE, SSC, BPO, HR, FMCG, RETAIL. Odpowiada za relacje z międzynarodową siecią IRC Global Executive Search Partners, nadzoruje Marketing, PR i innowacje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »