| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Umowy > Czy przy umowie sprzedaży nieruchomości niezbędna jest obecność właściciela?

Czy przy umowie sprzedaży nieruchomości niezbędna jest obecność właściciela?

Chcę zakupić mieszkanie. Niestety nie mam kontaktu z właścicielem. Czy mogę je kupić od jego pełnomocnika?

Zapisz się na nasz newsletter

Tak. Przed zawarciem umowy sprzedaży, bezpieczniej jest jednak sprawdzić samego właściciela mieszkania oraz pełnomocnika. Chodzi o ustalenie, czy właściciel jeszcze żyje, czy faktycznie jest jedynym właścicielem tego lokalu i czy udzielił ważnego pełnomocnictwa. Najczęściej pełnomocnictwo wygasa wraz ze śmiercią mocodawcy.

Jeżeli okazałoby się, że właściciel nie jest osobą uprawnioną do dysponowania tym lokalem, to wtedy zarówno sam nie może go sprzedać, ale również nie może udzielić ważnego pełnomocnictwa innej osobie. Może być również taka sytuacja, że nieruchomość miałaby kilku współwłaścicieli. W takim przypadku zgodę na sprzedaż muszą wyrazić wszyscy.

Właściciel, który nie ma prawa dysponować całym mieszkaniem, nie może udzielić pełnomocnictwa do sprzedania całego lokalu. Trzeba również sprawdzić, czy pełnomocnictwo jest sporządzone w sposób właściwy i czy dotyczy konkretnych czynności, które ma wykonać pełnomocnik, czyli sprzedaż mieszkania, wymeldowanie poszczególnych osób itd.

Podstawa prawna:

art. 98-105 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (tekst jedn. Dz. U. z 1964 r. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Barbara Głowacka

Prawnik, konsultant podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »