| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Umowy > Czy umowa sprzedaży mieszkania musi mieć formę aktu notarialnego?

Czy umowa sprzedaży mieszkania musi mieć formę aktu notarialnego?

Jestem zainteresowanym zakupem mieszkania. Z obecnym właścicielem negocjujemy warunki sprzedaży i oczywiście cenę. Jest to mieszkanie spółdzielcze własnościowe. Chciałem umówić się ze sprzedającym na wizytę u notariusza w celu sporządzenia umowy sprzedaży. Jednak mój kontrahent twierdzi, że nie jest to potrzebne. Wystarczy jak sami spiszemy umowę. Czy to prawda?

Zapisz się na nasz newsletter

Nie. Umowa sprzedaży nieruchomości, czyli umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Sporządzić ją może tylko notariusz.

Nie ma znaczenia czy sprzedający jest właścicielem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu czy też posiada odrębną własność. W obydwu przypadkach forma szczególna umowy jest konieczna. Umowa sprzedaży nieruchomości sporządzona jedynie w zwykłej formie pisemnej nie wystarczy

Podstawa prawna:

art. 158 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Rakowski

Dyrektor ds. prawnych, Związek Polskiego Leasingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »