| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Umowy > Ogólne zasady odpowiedzialności pośrednika za niewykonanie umowy

Ogólne zasady odpowiedzialności pośrednika za niewykonanie umowy

Zawarcie umowy pośrednictwa w obrocie nieruchomościami zobowiązuje obydwie dwie strony do solidnego działania. Jednakże z uwagi na fakt, że przedsiębiorca zajmujący się kojarzeniem stron na rynku nieruchomości jest podlega licencji podlega on również surowszym karą.

Jeżeli przedsiębiorca, który zajmuje się zawodowo pośrednictwem w obrocie nieruchomościami, wykona umowę w sposób niezgodny z ustaleniami, odpowiada za szkodę wyrządzona konsumentowi. Jego odpowiedzialność jest podobna do odpowiedzialności dewelopera za niewykonanie lub nie należyte wykonanie umowy.

Pośrednik w obrocie nieruchomościami odpowiada zawodowo za wykonanie umowy pośrednictwa oraz, oprócz tego za szkody, jakie powstały po stronie klienta.

Przedsiębiorca i pośrednik zobowiązani są do posiadania obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z wykonywaniem czynności pośrednictwa. Jeżeli umowa pośrednictwa jest wykonywana przy pomocy innych osób, działających pod nadzorem pośrednika, podlega on również ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone działaniem tych osób.

Odpowiedzialność dyscyplinarna

Pośrednik w obrocie nieruchomościami podlega odpowiedzialności zawodowej. Postępowanie przeciwko niemu wszczyna się z urzędu przez ministra właściwego dla spraw budownictwa, prowadzone zaś jest przez Komisję Odpowiedzialności Zawodowej, której członków powołuje tenże minister. Zazwyczaj jednak poprzedzone jest ono skargą na postępowanie pośrednika.

Kary

Pośrednik w obrocie nieruchomościami może zostać ukarany:

  • upomnieniem albo,
  • pozbawieniem licencji zawodowej z możliwością ubiegania się o ponowne jej nadanie.

Kiedy pośrednik może odpowiadać dyscyplinarnie

Przedsiębiorca trudniący się pośrednictwem w obrocie nieruchomościami może odpowiadać zawodowo za niedopełnienie swoich obowiązków w przypadku, gdy działa:

  • niezgodnie z zasadami wynikającymi z przepisów prawa,
  • niezgodnie ze standardami zawodowymi,
  • niezgodnie z zasadami etyki zawodowej,
  • bez zachowania szczególnej staranności właściwej dla zawodowego charakteru tych czynności, wbrew obowiązkowi kierowania się zasadą ochrony interesu osób, na których rzecz pośrednik wykonuje te czynności.

Pośrednik może zostać pociągnięty do odpowiedzialności zawodowej także w przypadku dopuszczenia się uchybienia obowiązkowi stałego podnoszenia kwalifikacji i posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone działaniem tych osób.

Prowadzenie działalności zawodowej w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami albo powierzenie wykonywania tych czynności osobie, która uprawnień takich nie posiada, jest wykroczeniem i grozi za to kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Skarga na pośrednika

Warto jest pamiętać, że konsument oprócz dochodzenia od pośrednika stosownego odszkodowania za nie wywiązanie się przez niego z umowy, może również złożyć skargę do Komisji Odpowiedzialności Zawodowej. To co należy zrobić tym celu, to:

  • opisać swój przypadek,
  • wskazać, jakich działań niezgodnych z prawem i z zasadami etyki zawodowej dopuścił się pośrednik,
  • załączyć posiadane dowody.

Pismo do Komisji najlepiej jest wysłać listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Pamiętać jednak należy, że działanie osoby kupującej i sprzedającej nieruchomość w zaufaniu do pośrednika nie oznacza, że dochowali oni należytej staranności. W każdym przypadku powinni oni co najmniej sprawdzić dokumenty odnośnie własności, np. zapisy w księdze wieczystej, rejestrach spółdzielni mieszkaniowej, rejestrze gruntów, miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK