| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Umowy > Mieszkanie w jednym mieszkaniu po rozwodzie

Mieszkanie w jednym mieszkaniu po rozwodzie

Mieszkanie w jednym mieszkaniu po rozwodzie jest możliwe jeśli nie złożymy wniosku aby w trakcie rozpraw rozwodowych mieszkanie obojga zostało podzielone lub przyznane jednemu z małżonków, ewentualnie wniosku o eksmisję jednego z nich. Przeważnie jednak orzeczenie o wspólnym mieszkaniu ma tymczasowy charakter.

Zapisz się na nasz newsletter

Wspólne mieszkanie po rozwodzie wydaje się być mało komfortową sytuacją, czasem jednak jesteśmy zmuszeni na nią przystać. Wszystko tak naprawdę zależy od wyroku sądu, który może orzec konieczność dalszego mieszkania we wspólnym domu. Czasami jednak sąd rezygnuje w ogóle z orzekania o sposobie dalszego mieszkania w mieszkaniu należącym do obojga małżonków, jednak takie sytuacje są możliwe tylko wtedy, gdy małżonkowie zastrzegają, że porozumieli się w tej sprawie.

Czym jest wspólne mieszkanie?

Wyroki sądu, które zapadają w sprawach rozwodowych często określają także sposób dalszego zamieszkania współmałżonków. Jeśli orzeczone zostanie wspólne mieszkanie, to za taki rodzaj lokalu uważa się nie tylko mieszkanie lub dom nabyte w trakcie pożycia małżeńskiego przez oboje małżonków, lecz także mieszkanie wynajmowane przez obojga, lokal, którego właścicielem jest jedno z nich a także służebność osobista – mieszkanie jakie do czasu rozwodu było zajmowane przez małżonków. Co istotne za wspólne mieszkanie uznaje się również mieszkania kwaterunkowe, podnajmowane a nawet zajmowane bez tytułu prawnego.  Tak jak wspomniano, wspólne mieszkanie ma z reguły charakter tymczasowy. Samo rozstrzygnięcie dotyczące mieszkania pojawia się w sądzie tylko gdy małżonkowie nie zgłoszą wcześniej prośby o podział mieszkania, przyznanie lokalu jednemu z nich lub wniosku o eksmisję współmałżonka – najczęściej są one motywowane nagannym zachowaniem zagrażającym zdrowiu i życiu rodziny. Sąd ma prawo również orzec o sposobie korzystania z danego lokalu.

Podział posiadanego mieszkania po rozwodzie

Aby złożyć wniosek o podział posiadanej nieruchomości – powinni go złożyć zgodnie oboje małżonkowie – należy posiadać określoną nieruchomość na współwłasność lub mieć do niej prawo spółdzielcze, lub zajmować lokal na podstawie najmu/ decyzji administracyjnej.  Gdy mieszkanie zostanie prawnie podzielone, małżonków przestaje obowiązywać prawo do dawnego mieszkania – niepodzielonego – a każdy z nich otrzymuje prawo do własnej części lokalu.

Wspólne mieszkanie dla jednego z małżonków

Aby mieszkanie lub dom zostały przyznane jednemu z małżonków, konieczna jest wyraźna zgoda obojga z nich na takie postępowanie. Małżonek, który będzie zmuszony opuścić dotychczasowe miejsce zamieszkania powinien także wyrazić zgodę na opuszczenie tego miejsca bez konieczności załatwienia lokalu zastępczego.

Zobacz także:  Co z mieszkaniem po rozwodzie?

Zobacz także:  Czy dzielić i sprzedawać nieruchomości przed czy po rozwodzie?

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

psychoterapia, terapia, psycholog, mediacje, kobieta, mężczyzna, separacja, rozwód, terapia małżeńska / fot. Fotolia
psychoterapia, terapia, psycholog, mediacje, kobieta, mężczyzna, separacja, rozwód, terapia małżeńska / fot. Fotolia

Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

opti.pl

Księgowość online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK