| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Umowy > Umowa przedwstępna a warunkowa umowa sprzedaży

Umowa przedwstępna a warunkowa umowa sprzedaży

Istnieje zasadnicza różnica pomiędzy umową przedwstępną a warunkową umową sprzedaży. Warunkowa umowa sprzedaży dotyczy sytuacji, w której sprzedający sprzedaje daną nieruchomość osobie kupującej pod pewnym warunkiem, na mocy którego osoba trzecia jako uprawniony podmiot nie wykona prawa pierwokupu. Natomiast istotnym celem umowy przedwstępnej jest doprowadzenie do zawarcia danej umowy przyrzeczonej w przyszłości.

Warunkowa umowa sprzedaży

Zdarzają się sytuacje, w których sprzedający sprzedaje daną nieruchomość osobie kupującej pod pewnym warunkiem, na mocy którego osoba trzecia jako uprawniony podmiot nie wykona prawa pierwokupu. Oznacza to, że warunkowa umowa sprzedaży dotyczy takiej umowy sprzedaży nieruchomości, która podlega pierwokupowi.

Zapisz się na nasz newsletter

19,90 złFaktury 2014 - PDF

Dla lepszego zobrazowania powyższego przypadku, należy także wyjaśnić, co oznacza przymiotnik „warunkowa”. Warunkowa umowa sprzedaży odnosi się do sytuacji, w której nie dochodzi do przeniesienia własności nieruchomości od razu, ale dopiero w określonym czasie w przyszłości na podstawie odrębnej umowy przenoszącej własność po spełnieniu określonego warunku polegającego na nie wykonaniu prawa pierwokupu.

Umowa przedwstępna

Zasadniczym celem umowy przedwstępnej jest doprowadzenie do zawarcia danej umowy przyrzeczonej w przyszłości. W treści umowy przedwstępnej winny zostać zawarte istotne postanowienia umowy przyrzeczonej. Nadto w umowie tej należy określić termin dokonania zawarcia umowy przyrzeczonej.

Należy wskazać, że umowa przedwstępna nie ma charakteru umowy zobowiązującej do rozporządzania nieruchomością w postaci jej przeniesienia. Istotą takiej umowy jest zatem zwarcie umowy obligującej do przeniesienia własności.

Zobacz serwis: Deweloper

Na mocy umowy przedwstępnej strony zobowiązane są do zawarcia umowy, na podstawie której zobowiązane są do przeniesienia własności.

Należy pamiętać o tym, że umowa przedwstępna nie jest umową zobowiązującą do przeniesienia własności. Tylko, jak powyżej zostało to już wskazane, umową obligującą do przeniesienia własności.

Podstawa Prawna:

Art. 389 ust. 1 Kodeks cywilny

Art. 157 ust. 1 Kodeks cywilny

Zobacz serwis: Dom i działka

Aktualizacja: 27.05.2014

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Istnieje zasadnicza różnica pomiędzy umową przedwstępną a warunkową umową sprzedaży.
Istnieje zasadnicza różnica pomiędzy umową przedwstępną a warunkową umową sprzedaży.

Personel i Zarządzanie189,00 zł
avatar

2013-03-08 12:28 Zgłoś

Co to za brednie w tym artykule ? Proponuję przez autora przestudiować gruntownie kodeks cywilny

avatar

2012-11-13 20:04 Zgłoś

Należy pamiętać o tym, że umowa przedwstępna nie jest umową zobowiązującą do przeniesienia własności. Tylko, jak powyżej zostało to już wskazane, umową obligującą do przeniesienia własności.Czym się różni obligowanie od zobowiązania ? Jestem prostą polonistką i nie wiem .Ja nie jestem polonistką i całe szczęśćie ,tylko osobą po podstawówce! i wiem,że umowa przedwstępna nie jest umową zobowiązującą do przeniesienia własności,warunkowa umowa sprzedaży tak,wyjasnienie: z umowy przedwstępnej można się wycofać oczywiście przepada żadatek lub jeśli sprzedający się wycofa,będzie musiał zwrócić zadatek w podwójnej wysokości.Umowa warunkowa - z niej jest się trudniej wycofać przykład: jeśli prawo pierwokupu ma gmina i z niego nie skorzysta to osoby które zawarły umowe warunkową za obopólną zgodą mogą się wycofać w innym wypadku NIE! sprzedający się rozmyśli,dlatego jest zobowiązującą do zawarcia kolejnej umowy w przyszłości.

avatar

2012-10-08 11:52 Zgłoś

Należy pamiętać o tym, że umowa przedwstępna nie jest umową zobowiązującą do przeniesienia własności. Tylko, jak powyżej zostało to już wskazane, umową obligującą do przeniesienia własności.Czym się różni obligowanie od zobowiązania ? Jestem prostą polonistką i nie wiem .Autor artykułu posłużył się pewnym skrótem myślowym, nie będę go wyjaśniał, bo to tylko bardziej skomplikuje sprawę.Umowa przedwstępna to umowa, której istotą jest zobowiązanie do zawarcia kolejnej umowy w przyszłości.pozdrawiamArtur Rosiński

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP29
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Ostatnio na forum

zobacz więcej »

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

topFX.pl

Portal. Platforma walutowa

Zostań ekspertem Infor.pl »