| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Umowy > Zmiany w umowie timesharingu w 2012 roku

Zmiany w umowie timesharingu w 2012 roku

Dnia 27 kwietnia 2012 roku wejdą w życie zmiany dotyczące umowy timesharingu, których zasadniczym celem jest dostosowanie polskich przepisów do prawa obowiązującego w niektórych państwach Unii Europejskiej, tj. Francja, Hiszpania, Grecja, Portugalia. W ramach tych zmian przewidziano, że polskim konsumentom w państwach należących do Unii Europejskiej będą przysługiwały takie same prawa i obowiązki, jak obywatelom wspólnoty.

Korzystne zmiany w ramach umowy timesharingu

Obowiązującym obecnie źródłem prawa dla umów timesharingu jest dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/122/WE z 14 stycznia 2009 r. w sprawie ochrony konsumentów w odniesieniu do niektórych aspektów umów timeshare, umów o długoterminowe produkty wakacyjne, umów odsprzedaży oraz wymiany (Dz.Urz. WE L 33 z 3 lutego 2009 r., s. 10-30).

Zapisz się na nasz newsletter

Według przepisów polskich, umowa timesharingu polega na tym, że osoba fizyczna może nabyć od przedsiębiorcy prawo do korzystania z lokalu mieszkalnego lub budynku w określonym czasie w każdym roku za uiszczeniem ryczałtowego wynagrodzenia. Obecnie przedmiotem umowy timesharingu jest zawsze nieruchomość, gdyż nie można timesharingu ustanowić na rzeczy ruchomej.

W przyszłym roku przedmiotem umowy timesharingu będą nie tylko nieruchomości, ale także miejsca na statkach wycieczkowych oraz innego rodzaju możliwości zakwaterowania w okresie wakacyjnym. Zapotrzebowanie turystów zwiększa się każdego roku. Nowe przepisy z pewnością zadowolą wielu urlopowiczów. Inną zmianą, która wejdzie w życie będzie dostosowanie polskich przepisów do prawa obowiązującego w niektórych państwach Unii Europejskiej, tj. Francja, Hiszpania, Grecja, Portugalia. Oznacza to, że polskim konsumentom w państwach należących do Unii Europejskiej będą przysługiwały takie same prawa i obowiązki, jak obywatelom wspólnoty.

Zobacz także serwis: Kupno-sprzedaż nieruchomości

Zmiany w kwestii odstąpienia od umowy timesharingu

Obecne przepisy wskazują, iż nabywca w ramach zwartej umowy timesharingu, może od niej odstąpić bez wskazania przyczyny w terminie dziesięciu dni od momentu doręczenia dokumentu umowy, poprzez złożenie przedsiębiorcy oświadczenia o woli odstąpienia od umowy w formie pisemnej. W przypadku odstąpienia od umowy, jest ona rozwiązana, a tym samym nabywca nie ponosi żadnej odpowiedzialności w stosunku do przedsiębiorcy. Na mocy nowych przepisów termin odstąpienia od umowy timesharingu będzie wynosił 14 dni od momentu dostarczenia lub zawarcia tej umowy.

Zobacz także serwis: Wspólnota mieszkaniowa

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Poradnia Kanoniczna

Poradnia została założona przez dwóch absolwentów jedynego w Polsce Wydziału Prawa Kanonicznego znajdującego się na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK