| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Umowy > Kiedy zawrzeć umowę o aktualizację operatu szacunkowego?

Kiedy zawrzeć umowę o aktualizację operatu szacunkowego?

Sporządzenie aktualizacji operatu szacunkowego ma na celu potwierdzenie na podstawie wykonanych uprzednio analiz aktualnej wartości nieruchomości. Jeżeli wartość nieruchomości uległa zmianie – należy dokonać nowej wyceny wartości nieruchomości.

Zapisz się na nasz newsletter

Dlaczego warto dokonać aktualizacji operatu szacunkowego u uprzedniego wykonawcy?

W przypadku stałej współpracy z wybranym rzeczoznawcą – warto jemu zlecić dokonanie aktualizacji operatu szacunkowego, gdyż z pewnością zapoznał się on z potrzebami zamawiającego. Utrzymanie dalszej współpracy pomiędzy stronami umożliwi chociażby dużą oszczędność czasową na zapoznanie się z wszelkimi dokumentacjami, a także nie ma potrzeby sporządzania operatu szacunkowego od początku.

W jakim celu dokonuje się aktualizacji operatu szacunkowego?

Aktualizacja operatu szacunkowego polega na dokonaniu w sposób fachowy czynności przez rzeczoznawcę majątkowego – który uprzednio wykonał wycenę nieruchomości – w celu stwierdzenia, iż wartość ustalona poprzednio w operacie szacunkowym jest w dalszym ciągu aktualna. W przypadku, kiedy wartość nieruchomości w operacie szacunkowym jest nieaktualna – należy sporządzić nowy operat szacunkowy.

Zobacz: Jak określić zadatek w umowie wyceny?

Warto pamiętać o tym, iż zamiast sporządzania umowy o dokonanie aktualizacji operatu szacunkowego można dołączyć aneks do uprzedniej umowy o dokonanie wyceny nieruchomości wraz ze sporządzenie operatu szacunkowego. Jednakże można tak postąpić jedynie w sytuacji, kiedy wykonujemy aktualizacji operatu szacunkowego u rzeczoznawcy majątkowego, który uprzednio dokonał wyceny wartość nieruchomości i sporządził także operat szacunkowy.

Jak należy w umowie określić postanowienie dotyczące aktualizacji operatu szacunkowego?

W treści umowy o aktualizację operatu szacunkowego należy wskazać, iż wykonawca zobowiązuje się do wykonania aktualizacji operatu szacunkowego z dnia 8.12. 2010 roku w celu określenia wartości rynkowej przedmiotowej nieruchomości wraz podaniem poleżenia nieruchomości, a także ze wskazanie rodzaju, numer księgi wieczystej, oznaczenie w ewidencji gruntów i budynków. 

Zobacz serwis: Księga wieczysta i hipoteka

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Marek Pasiński

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK