| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Umowy > Kiedy zawrzeć umowę o aktualizację operatu szacunkowego?

Kiedy zawrzeć umowę o aktualizację operatu szacunkowego?

Sporządzenie aktualizacji operatu szacunkowego ma na celu potwierdzenie na podstawie wykonanych uprzednio analiz aktualnej wartości nieruchomości. Jeżeli wartość nieruchomości uległa zmianie – należy dokonać nowej wyceny wartości nieruchomości.

Zapisz się na nasz newsletter

Dlaczego warto dokonać aktualizacji operatu szacunkowego u uprzedniego wykonawcy?

W przypadku stałej współpracy z wybranym rzeczoznawcą – warto jemu zlecić dokonanie aktualizacji operatu szacunkowego, gdyż z pewnością zapoznał się on z potrzebami zamawiającego. Utrzymanie dalszej współpracy pomiędzy stronami umożliwi chociażby dużą oszczędność czasową na zapoznanie się z wszelkimi dokumentacjami, a także nie ma potrzeby sporządzania operatu szacunkowego od początku.

W jakim celu dokonuje się aktualizacji operatu szacunkowego?

Aktualizacja operatu szacunkowego polega na dokonaniu w sposób fachowy czynności przez rzeczoznawcę majątkowego – który uprzednio wykonał wycenę nieruchomości – w celu stwierdzenia, iż wartość ustalona poprzednio w operacie szacunkowym jest w dalszym ciągu aktualna. W przypadku, kiedy wartość nieruchomości w operacie szacunkowym jest nieaktualna – należy sporządzić nowy operat szacunkowy.

Zobacz: Jak określić zadatek w umowie wyceny?

Warto pamiętać o tym, iż zamiast sporządzania umowy o dokonanie aktualizacji operatu szacunkowego można dołączyć aneks do uprzedniej umowy o dokonanie wyceny nieruchomości wraz ze sporządzenie operatu szacunkowego. Jednakże można tak postąpić jedynie w sytuacji, kiedy wykonujemy aktualizacji operatu szacunkowego u rzeczoznawcy majątkowego, który uprzednio dokonał wyceny wartość nieruchomości i sporządził także operat szacunkowy.

Jak należy w umowie określić postanowienie dotyczące aktualizacji operatu szacunkowego?

W treści umowy o aktualizację operatu szacunkowego należy wskazać, iż wykonawca zobowiązuje się do wykonania aktualizacji operatu szacunkowego z dnia 8.12. 2010 roku w celu określenia wartości rynkowej przedmiotowej nieruchomości wraz podaniem poleżenia nieruchomości, a także ze wskazanie rodzaju, numer księgi wieczystej, oznaczenie w ewidencji gruntów i budynków. 

Zobacz serwis: Księga wieczysta i hipoteka

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kalkulatory Budowlane

Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK