| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Umowy > Jak określić zadatek w umowie wyceny?

Jak określić zadatek w umowie wyceny?

Zadatek w umowie o dokonanie wyceny stanowi dodatkowe zastrzeżenie, które spełnia funkcję zabezpieczenia interesu zarówno wykonawcy, jak i osobie zlecającej. Wskazać należy, iż zadatek może także stanowić zaliczkę na poczet przyszłych świadczeń.

Zapisz się na nasz newsletter

Jakie funkcje spełnia zadatek?

Zadatek może być także traktowane jako odszkodowanie z tytuły niewykonanej prawidłowo umowy o dokonanie wyceny nieruchomości. Jeśli wykonawca i zlecający określili w umowie możliwość skorzystania z prawa odstąpienia W momencie zawierania umowy zadatek może pełnić funkcję tzn. „odstępnego”. Jak powyżej wskazano – zadatek może spełniać także funkcję zabezpieczenia – stanowi wtedy dodatkowe zastrzeżenie umowne.

Zobacz: Co może być przedmiotem wyceny?

Wzór postanowień umownych określających wysokość zadatku

1. Rzeczoznawca Majątkowy oświadcza, iż na poczet należności z tytułu wykonania umowy o dokonanie wyceny nieruchomości w dniu 18. 11. 2010 otrzymał od Zlecającego zamówienie kwotę 1000 złotych tytułem zadatku,

2. Jeżeli Rzeczoznawca Majątkowy niewykonana prawidłowo umowy zobowiązuje się zwrócić Zlecającemu zadatek w wysokości 2000 złotych, czyli w podwójnej kwocie,

3. W przypadku niewykonania umowy przez Zlecającego zadatek w wysokości określonej w pkt 1 przepada na rzecz Rzeczoznawcy Majątkowego.

Czy można zastąpić zadatek?

Strony w umowie mogą zastąpić zastrzeżenia związane z zadatkiem – określając w umowie tzn. „prawo odstępnego”. W związku ze wskazanie w umowie prawa odstępnego, strony powinny dodatkowo w umowie zamieścić termin wykonania prawa odstępnego, a także określić zwrot wszelkich wzajemnych świadczeń.

Zobacz również: Spółdzielnia mieszkaniowa

Warto pamiętać o tym, iż w przypadku kiedy strony w umowie wyraźnie określą wykonanie prawa odstąpienia od przedmiotowej umowy za uciszeniem wynagrodzenia oznaczonego w niej – to oświadczenie od odstąpienia będzie skuteczne dopiero z chwilą zapłaty odstępnego. 

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK