| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Umowy > Kto dostarcza informacje zawierając umowę o wycenę?

Kto dostarcza informacje zawierając umowę o wycenę?

Zazwyczaj zapewnienie stosowanych materiałów, czy też narzędzi należy do osoby przyjmującej zamówienie. Jednakże tego typu obowiązek może spoczywać także na obu stronach umowy, jeżeli zostało to określone w umowie albo wynika to z pewnych stosowanych zwyczajów.

W umowie o wykonanie wyceny nieruchomości należy zawrzeć istotne informacje dotyczące: sytuacji prawnej przedmiotowej nieruchomości, informacje dotyczące osoby właściciela oraz pozostałych osób, którym przysługuje prawo do przedmiotowej nieruchomości. Osoba zamawiająca powinna podejmować stałą współpracę z wykonawcą – rzeczoznawcą majątkowym w zakresie dostarczania danych, dokumentacji. Zamawiający jest także zobowiązany do udostępniania rzeczoznawcy majątkowemu – Wykonawcy przedmiotowego lokalu w celu dokonania niezbędnych pomiarów oraz zdobycia dokumentacji w postaci zdjęć nieruchomości.

Zobacz: Co zawrzeć w umowie o dokonanie wyceny nieruchomości?

Wzór postanowień, które zawierają istotne informacje potrzebne do wykonania wyceny

1. Podmiot Zamawiający zobowiązuje się dostarczyć Wykonawcy wszelkie niezbędne informacje, materiały, dane w celu dokonania wyceny operatu szacunkowego i określenia sytuacji prawnej przedmiotowej nieruchomości,

2. Podmiot Zamawiający zobowiązuje się w terminie 14 dni od podpisania umowy
- dostarczyć Wykonawcy informacje dotyczące osoby właściciela oraz pozostałych osób, którym przysługuje prawo do przedmiotowej nieruchomości.

3. Podmiot Zamawiający jest zobowiązany do ujawnienia rzeczoznawcy majątkowemu – Wykonawcy w celu dokonania wszelkich pomiarów i oględzin.

Reasumując powyższe rozważania – należy wskazać, iż jeżeli zamawiający nie wywiąże się z umowy, tzn. nie dostarczy niezbędnych informacji , dokumentacji, dodatkowych danych - wykonawca ma prawo domagać się wynagrodzenia – pomimo, iż umowa nie została w ogóle wykonana.

Zobacz serwis: Wspólnota mieszkaniowa

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Stolarek

Radca prawny, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ukończył także podyplomowe studia z zakresu prawa pracy oraz prawa bankowego na tymże Uniwersytecie. Specjalizuje się w zakresie obsługi jednostek samorządu terytorialnego, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prawa i postępowania administracyjnego. Dzięki pozytywnemu wynikowi egzaminu Ministerstwa Skarbu Państwa uzyskał uprawnienie do zasiadania w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Był pracownikiem Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu – Wydział Skarbu Państwa i Nieruchomości (Oddział Odszkodowań i Wywłaszczeń). Pracował także w Kuratorium Oświaty w Poznaniu, w Zespole Pragmatyki Zawodowej Nauczycieli.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK