| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Umowy > Na co należy zwrócić uwagę zawierając umowę o dokonanie wyceny nieruchomości

Na co należy zwrócić uwagę zawierając umowę o dokonanie wyceny nieruchomości

Umowa o dokonanie wyceny nieruchomości jest uregulowana w przepisach Kodeksu Cywilnego. Zarówno umowa o dokonanie wyceny nieruchomości, jak i sporządzenie operatu szacunkowego stanowi szczególny rodzaj umowy o dzieło.

Umowa może zostać zawarta pomiędzy:

1. osobą zlecającą wycenę nieruchomości a rzeczoznawcą,

2. osobą zlecającą wycenę nieruchomości a przedsiębiorcą.

Zobacz również: Jak prawidłowo zawrzeć umowę o wykonanie operatu szacunkowego?

Rzeczoznawca majątkowy w ramach zwartej umowy z osobą zlecającą jej wycenę nieruchomości zobowiązuje się przede wszystkim do dostarczeniu zamawiającemu opinii o wartości nieruchomości w formie tj. operat szacunkowy.

Natomiast sytuacja jest nieco odmienna, kiedy to umowa zostaje zawarta pomiędzy osobą zlecającą wycenę nieruchomości a przedsiębiorcą. Przedsiębiorca zawiera z rzeczoznawcą majątkowym dokonującym wyceny umowę o pracę, zlecenia, dzieła. Przedsiębiorca, jako strona umowy musi podać następujące informacje: formę prowadzonej działalności, nazwę firmy, siedzibę, numer wpisu do właściwego rejestru, podmioty reprezentujące firmę.

Umowa o dokonanie wyceny nieruchomości jest umową o dzieło, co oznacza, iż polega ona na prowadzeniu działalności, ale także na dokonaniu określonego rezultatu – co powinno zostać w umowie precyzyjnie określone. Umowa ta ma także charakter odpłatny.

Na podstawie przepisów prawa cywilnego – umowa może zostać zawarta w dowolnej formie. Jednakże dla zachowania bezpieczeństwa zaleca się, aby strony zachowały formę pisemną umowy. W owej umowie powinny zostać określone następujące elementy:

- należy określić w sposób precyzyjny cel wyceny nieruchomości,

- należy określić przedmiot wyceny nieruchomości,

- zamawiający powinien wykazać sytuację prawną wycenianej nieruchomości,

- określenie szczegółowo obowiązków spoczywających na zamawiającym w celu dostarczenia rzeczoznawcy posiadanej dokumentacji zarówno prawnej, jak i technicznej przedmiotowej nieruchomości.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK