| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Umowy > Na co należy zwrócić uwagę zawierając umowę o dokonanie wyceny nieruchomości

Na co należy zwrócić uwagę zawierając umowę o dokonanie wyceny nieruchomości

Umowa o dokonanie wyceny nieruchomości jest uregulowana w przepisach Kodeksu Cywilnego. Zarówno umowa o dokonanie wyceny nieruchomości, jak i sporządzenie operatu szacunkowego stanowi szczególny rodzaj umowy o dzieło.

Umowa może zostać zawarta pomiędzy:

1. osobą zlecającą wycenę nieruchomości a rzeczoznawcą,

2. osobą zlecającą wycenę nieruchomości a przedsiębiorcą.

Zobacz również: Jak prawidłowo zawrzeć umowę o wykonanie operatu szacunkowego?

Rzeczoznawca majątkowy w ramach zwartej umowy z osobą zlecającą jej wycenę nieruchomości zobowiązuje się przede wszystkim do dostarczeniu zamawiającemu opinii o wartości nieruchomości w formie tj. operat szacunkowy.

Natomiast sytuacja jest nieco odmienna, kiedy to umowa zostaje zawarta pomiędzy osobą zlecającą wycenę nieruchomości a przedsiębiorcą. Przedsiębiorca zawiera z rzeczoznawcą majątkowym dokonującym wyceny umowę o pracę, zlecenia, dzieła. Przedsiębiorca, jako strona umowy musi podać następujące informacje: formę prowadzonej działalności, nazwę firmy, siedzibę, numer wpisu do właściwego rejestru, podmioty reprezentujące firmę.

Umowa o dokonanie wyceny nieruchomości jest umową o dzieło, co oznacza, iż polega ona na prowadzeniu działalności, ale także na dokonaniu określonego rezultatu – co powinno zostać w umowie precyzyjnie określone. Umowa ta ma także charakter odpłatny.

Na podstawie przepisów prawa cywilnego – umowa może zostać zawarta w dowolnej formie. Jednakże dla zachowania bezpieczeństwa zaleca się, aby strony zachowały formę pisemną umowy. W owej umowie powinny zostać określone następujące elementy:

- należy określić w sposób precyzyjny cel wyceny nieruchomości,

- należy określić przedmiot wyceny nieruchomości,

- zamawiający powinien wykazać sytuację prawną wycenianej nieruchomości,

- określenie szczegółowo obowiązków spoczywających na zamawiającym w celu dostarczenia rzeczoznawcy posiadanej dokumentacji zarówno prawnej, jak i technicznej przedmiotowej nieruchomości.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

reklama

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Umowa o dokonanie wyceny nieruchomości może być zawarta między osobą zlecającą a rzeczoznawcą lub przedsiębiorcą.
Umowa o dokonanie wyceny nieruchomości może być zawarta między osobą zlecającą a rzeczoznawcą lub przedsiębiorcą.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Okurowski

Specjalista od nowoczesnych technologii zarówno samochodowych jak domowych. Wyjątkowy znawca nawigacji samochodowych, systemów multimedialnych, car audio i aplikacji mobilnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »