| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Umowy > Niedozwolone zapisy umowne (klauzule abuzywne)

Niedozwolone zapisy umowne (klauzule abuzywne)

W lutym i w marcu 2010 r. Sąd Okręgowy – Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie wydał kolejne wyroki w przedmiocie niedozwolonych zapisów w umowach deweloperskich, uznając je za niedopuszczalne, a więc nadając im charakter klauzul abuzywnych.

I. W wyroku o sygn. akt XVII AmC 335/09 Sąd uznał za niedozwolony i zakazał wykorzystywania następującego wzorca umowy stosowanego w obrocie z konsumentami:

„Strony ustalają, iż cena podlega zwiększeniu w oparciu „o wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych” GUS (wskaźnik wyliczany miesiąc do miesiąca z wyłączeniem sytuacji, gdy stawka wskaźnika jest ujemna), począwszy od dnia uzyskania prawomocnego zamiennego pozwolenia na budowę, licząc od kwoty jaka pozostała do zapłaty do pełnej wartości umowy. W przypadku, gdy w analogicznym okresie „wskaźnik cen produkcji budowlano-montażowej” GUS będzie wyższy niż „wskaźnik cen i towarów konsumpcyjnych” wówczas cena zostanie zwaloryzowana według „wskaźnika cen produkcji budowlano-montażowej” GUS.

Powyższa sentencja wyroku oznacza, de facto, iż deweloper nie ma prawa stosować klauzul waloryzacyjnych w umowach z konsumentami, czyli z osobami fizycznymi, które nabywają prawo do lokalu dla celów prywatnych (poza prowadzoną działalnością gospodarczą).

II. W wyroku z dnia 3.03.2010 r., sygn. akt XVII AmC 1330/09 sąd uznał za niedozwolone i zakazał wykorzystywania następujących zapisów umowy w obrocie z konsumentami:

„Kupujący może przenieść na osobę trzecią prawa i obowiązki wynikające z niniejszej umowy za pobraniem opłaty manipulacyjnej w wysokości 1490 zł, na warunkach określonych przez Sprzedającego po uzyskaniu jego zgody w formie pisemnej. Sprzedający nie może odmówić takiej zgody jeżeli nowy nabywca zobowiąże się spełnić wszystkie warunki niniejszej Umowy a Sprzedający nie będzie ponosić dodatkowych kosztów z tego wynikających.”

„Sprzedający oświadcza, że wyraża zgodę na dokonanie opisanego w § 2 przelewu pod warunkiem uiszczenia z tego tytułu przez Cedenta lub Cesjonariusza na rzecz Sprzedającego opłaty manipulacyjnej w wysokości 1 490,00 PLN (słownie: jeden tysiąc czterysta dziewięćdziesiąt złotych).”

Treść powyższego wyroku zakazuje firmom deweloperskim naliczania opłat manipulacyjnych z tytułu cesji praw jakiej może dokonywać konsument (kupujący).

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Kręcisz

Księgowa, ekonomistka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK