| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > TBS > Kiedy TBS może wypowiedzieć najem?

Kiedy TBS może wypowiedzieć najem?

Towarzystwa Budownictwa Społecznego wynajmują po preferencyjnych cenach lokale mieszkalne. Aby uzyskać niższy czynsz (a niejednokrotnie mieszkanie w ogóle) – należy się wykazać odpowiednim poziomem dochodu na osobę w gospodarstwie domowym. – oszustwo w tym zakresie może skończyć się wypowiedzeniem najmu ze skutkiem natychmiastowym

Kiedy TBS może wypowiedzieć umowę najmu ?

Najemca jest obowiązany składać towarzystwu raz na 2 lata, (do 30 kwietnia danego roku), deklarację o średnim miesięcznym dochodzie przypadającym na gospodarstwo domowe w roku poprzednim.

9,90 złFaktury 2014 - PDF

Zaświadczenie powinno być składane bez wzywania przez TBS (podobnie jak to jest np. z PIT-em. Towarzystwo może domagać się od najemcy przedstawienie zaświadczenia o dochodach jego, oraz osób wskazanych przez niego jako domownicy (np. rodzina).

W oświadczeniami o zarobkach związane są 2 przesłanki wypowiedzenia umowy najmu:

  • w przypadku nie złożenia deklaracji w terminie – Towarzystwo MOŻE ( a więc nie musi) wypowiedzieć umowę najmu. Do okresu wypowiedzenia stosuje się przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów.
  • w przypadku złożenia fałszywego oświadczenia – Towarzystwo wypowiada umowę ze skutkiem natychmiastowym.

 Po oświadczeniu o wypowiedzeniu, b, najemca zajmujący dany lokal jest zobowiązany do wypłacania odszkodowania w wysokości 200 % dotychczasowego czynszu – do czasu opróżnienia lokalu.

Inną przesłanką wypowiedzenia najmu ze skutkiem natychmiastowym jest – uzyskanie przez najemcę prawa do innego lokalu w tej samej miejscowości (niezależnie np. od jego wielkości).

Jeśli dochód w gospodarstwie domowym przekroczy limity, zgodnie z którymi najemcą przysługuje preferencyjny czynsz, wówczas TBS może wypowiedzieć umowę najmu co do wysokości czynszu i zaproponować czynsz „rynkowy”.

Wartość dochodu, który pozwala na uzyskanie (i utrzymanie preferencji) nie może przekraczać:

1,3 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w danym województwie, ogłoszonego przed dniem zawarcia umowy najmu, o więcej niż:

  • 20% w jednoosobowym gospodarstwie domowym,
  • 80% w dwuosobowym gospodarstwie domowym,
  • o dalsze 40% na każdą dodatkową osobę w gospodarstwie domowym o większej liczbie osób.

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

PAŹ01
TydzieńPWŚCPSN
40293012345
416789101112
4213141516171819
4320212223242526
4427282930310102

Ostatnio na forum

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

ratalnie.com

Ratalnie.com to marka należąca do Lloyd Financial. Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na łatwo dostępne pożyczki gotówkowe opierające się na polskim kapitale.

Zostań ekspertem Infor.pl »