| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > TBS > Społeczne grupy mieszkaniowe – projekt wsparcia budownictwa mieszkaniowego

Społeczne grupy mieszkaniowe – projekt wsparcia budownictwa mieszkaniowego

Społeczne grupy mieszkaniowe to pomysł Ministerstwa Infrastruktury, którego istotą ma być wsparcie budownictwa mieszkaniowego. Jak miałyby funkcjonować społeczne grupy mieszkaniowe?

Koncepcja społecznych grup mieszkaniowych opiera się na długoterminowym najmie mieszkania, z przyrzeczeniem docelowego przeniesienia jego własności. Inwestor, którym może być w tym wypadku zarówno TBS, Spółdzielnia Mieszkaniowa czy deweloper, podpisze z zainteresowanymi osobami umowę najmu mieszkania z perspektywą stopniowego dochodzenia do jego własności. Co ważne, najemca ma spłacać koszty budowy lokalu, a nie jego wartość rynkową. Osoby decydujące się na takie rozwiązanie będą zobowiązane do wpłaty wkładu własnego, którego maksymalny poziom ma wynosić 50%. Później już najmując lokal, będą w comiesięcznym czynszu uiszczać część pozostałej kwoty. Warto zaznaczyć, że projekt zawiera także pewne obostrzenia, które mają uniemożliwić wykorzystanie tego programu dla osiągnięcia zysku. Zakłada on zakaz podnajmowania mieszkań oraz brak możliwości wcześniejszej spłaty zobowiązań przed upływem okresu 5 lat od dnia podpisania umowy. Ponadto warto dodać, że zarówno gminy, jak i Skarb Państwa będą mogły przekazać inwestorowi bez przetargu grunt pod budynek wielorodzinny, a koszty udziału w gruncie rozliczone zostaną dopiero podczas przenoszenia własności mieszkania.

Zobacz także: Czym jest TBS?

W naszym kraju istnieje duża grupa gospodarstw domowych, które ze względu na osiągane dochody nie kwalifikują się do otrzymania mieszkania komunalnego, a których jednocześnie nie stać na kupno lokalu mieszkalnego na rynku. Taka sytuacja dotyczy w szczególności osób młodych, które po ukończeniu edukacji mają kłopoty z wejściem na rynek pracy i nierzadko zasilają szeregi bezrobotnych. W związku z tym wydaje się, że sam projekt jest krokiem w dobrym kierunku. Pozostaje tylko mieć nadzieje, że w przypadku społecznych grup mieszkaniowych decydentom uda się wyeliminować niedociągnięcia poprzedniego projektu wspierania budownictwa społecznego, a mianowicie systemu TBS. W tym wypadku regularne płatności podwyższonego czynszu nie prowadziły najemcy do pełnej własności, a w myśl obecnie przygotowywanej nowelizacji, ewentualny wykup najmowanego mieszkania będzie uzależniony od woli danego TBS.

Zobacz także: Najem lokalu w Towarzystwie Budownictwa Społecznego

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Ekspert:

Emmerson Nieruchomości

Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Społeczne grupy mieszkaniowe mają opierać się na długoterminowym najmie. Fot. materiały prasowe
Społeczne grupy mieszkaniowe mają opierać się na długoterminowym najmie. Fot. materiały prasowe

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Janiak

Prawnik, ekspert w zakresie prawa cywilnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK