| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Spółdzielnia mieszkaniowa > Jak wykupić mieszkanie spółdzielcze za grosze?

Jak wykupić mieszkanie spółdzielcze za grosze?

Ostatnia zmiana prawa pozwala na przekształcenie lokatorskiego i własnościowego prawa spółdzielczego w odrębną własność lokalu (tzw. mieszkanie hipoteczne) za kwotę w optymalnych warunkach nie przekraczającej kilkudziesięciu złotych. W niniejszej poradzie, przestawię jak to zrobić.

Spółdzielnie mają jednak ułatwione zadanie w zasiedzeniu gruntów, spółdzielcy mogą je również do tego „mobilizować” : porównaj.

Jeżeli spółdzielnia nie podejmuje działań zmierzających do ustanowienia na naszą rzecz odrębnej własności lokalu, mimo iż spełniamy wszystkie warunki, możemy skierować sprawę do sądu. – właściciel prawa do lokalu spółdzielczego jest w takiej sytuacji zwolniony od wpisu sądowego, a koszty procesu ponosi spółdzielnia.

UWAGA: niedopełnienie obowiązków przez zarząd spółdzielni powoduje powstanie odpowiedzialności karnej po stronie członków zarządu!

Jeżeli spółdzielnia wypełnia swoje obowiązki, zawiera z lokatorem umowę przeniesienia własności lokalu, po spełnieniu przez niego obowiązków (co do zasady wniesienia odpowiednich opłat – patrz krok 1).

Umowa ma formę aktu notarialnego, jednakże opłata notarialna jest znacząco obniżona i wynosi do ¼ minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Jeżeli kwestia zawarcia umowy została rozpatrzona przez sąd, wyrok wydany w sprawie zastępuje oświadczenie woli spółdzielni i stanowi podstawę do wpisania, lub założenia księgi wieczystej dla lokalu.

+ sporządzenie wniosku i wypełnienie warunków jest proste

- spółdzielnie nie są zainteresowane „utratą lokatorów”- duża liczba mieszkań własnościowych skutkuje podziałem spółdzielni.

- grunty na których znajdują się bloki często mają nieuregulowany stan prawny- co utrudnia i wydłuża proces przekształcania mieszkań.

+ za niedotrzymanie terminów ustawowych Członkom zarządu spółdzielnie grozi odpowiedzialność karna- powinno to ich mobilizować do przekształcania mieszkań.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Smolińska-Wiśnioch

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK