| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Spółdzielnia mieszkaniowa > Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego

Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego

Mieszkając, lub kupując mieszkanie w spółdzielni jesteśmy co do zasady właścicielami dwóch praw (praw, ponieważ nie jesteśmy właścicielami mieszkań) : - spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego- spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.Oba prawa charakteryzując się nieco innymi właściwościami. W niniejszej poradzie przedstawię podstawowe zasady rządzące korzystaniem z prawa lokatorskiego.

Kto może być lokatorem

Właścicielem lokatorskiego prawa do lokalu może być tylko osoba fizyczna, będąca jednocześnie członkiem spółdzielni mieszkaniowej. Własność prawa może przysługiwać również wspólnie małżonkom (i tylko małżonkom- nie można być współwłaścicielem prawa w innych okolicznościach). Przy czym tylko jeden członek wykonuje uprawnienia członka spółdzielni.

(UWAGA: małżonek nie musi być członkiem spółdzielni)

99,00 złPrzegląd konserwacja i roboty budowlane w zarządzanym budynku

Co daje lokatorskie prawo do lokalu

Osoba posiadająca ww. prawo jest jedyną osobą uprawnioną do używania lokalu i podlega takiej samej ochronie przed osobami trzecimi jak właściciel. Inny mi słowy może korzystać np. z ochrony sądowej- wnosić o zwrot bezprawnie zajętego mieszkania, zaprzestanie naruszenia posiadania itp.

Prawa nie można utracić poza sytuacjami wskazanymi ustawowo (patrz niżej).

Zobacz także: W jakiej formie należy sporządzić umowę sprzedaży własnościowego prawa?

Co można zrobić ze spółdzielczym mieszkaniem lokatorskim

Niestety niewiele. Prawo do lokalu przysługuje wyłącznie członkowi spółdzielni, który podpisał ze spółdzielnią odpowiednią umowę, w zamian za wniesienie wkładu mieszkaniowego.

  • Lokator nie może sprzedać, darować, zamienić ani w inny sposób (np. jako aportu do spółki) zbyć prawa do mieszkania !
  • Prawo do lokalu nie podlega również dziedziczeniu !
  • Lokatorskiego prawa nie można obciążyć hipoteką !
  • Prawo do lokalu nie podlega egzekucji. Nie utracimy go za długi.

Mieszkanie można natomiast wynająć i to bez zgody spółdzielni.

[Wyjątkiem jest sytuacja, w której zmieniło by się przeznaczenie lokalu (np. w sytuacji wynajęcia mieszkania przedsiębiorcy). Jeżeli wynajęcie zwiększyło by koszty użytkowania mieszkania (a w konsekwencji czynsz) – np. zamieszkało by tam więcej osób niż dotychczas, lokator ma obowiązek zawiadomienia o tym pisemnie spółdzielni.]

Zobacz także: Jakie są zasady wydania lokalu na podstawie umowy sprzedaży prawa do lokalu?

Co się dzieje w przypadku śmierci lokatora - członka spółdzielni

Jak już wspomniałem wcześniej, prawo do lokalu nie podlega dziedziczeniu. Ustawodawca jednak uregulował sprawę inaczej, tak aby zabezpieczyć członków rodziny lokatora przed utratą mieszkania.

  • 1. Jeżeli prawo do lokalu przysługiwało wspólnie małżonkom- nie wygasa, lecz przechodzi na małżonka żyjącego- jeśli nie był członkiem spółdzielni, przysługuje mu roszczenie o przyjęcie w poczet członków spółdzielni.
  • 2. W pozostałych przypadkach (bądź w przypadku niedopełnienia obowiązków przy wnoszeniu o przyznanie członkostwa) roszczenie o przyjęcie w poczet spółdzielni, oraz o ustanowienie lokatorskiego prawa do lokalu, przysługuje dzieciom i innym osobom bliskim.
avatar

2013-07-28 18:57 Zgłoś

Właściciel prawa do lokalu może być tylko jeden lub małżeństwo. Niestety nie napisano o tym jak sąd rozstrzyga komu przysługuje mieszkanie po rozwodzie? Co jeśli osoby zataiły fakt rozwodu i mieszkanie wykupiły jako małżeństwo, bowiem był to warunek możliwości wykupu, a potem jeden z byłych małżonków doniósł o fakcie zatajenia i uzyskał anulowanie wykupu.

avatar

2013-06-07 09:36 Zgłoś

czy spółdzielnia może odkupić moje mieszkanie spółdzielcze za długi a reszte mi zwrócić????

avatar

2012-09-24 15:56 Zgłoś

dzieci dziedziczą spółdzielcze prawo lokatorskie ( a nie własność mieszkania, bo rodzice nigdy nie byli właścicielami, ponieważ znajdują się w kręgu osób bliskich określonych ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych, warunkiem jest załatwienie formalności, przeprowadzenie postępowania spadkowego i złożenie deklaracji przystąpienia do spółdzielni, a meldunek nie ma z tym prawem nic wspólnego.

HITY INFORU

TERMINARZ

SIE01
TydzieńPWŚCPSN
3128293031123
3245678910
3311121314151617
3418192021222324
3525262728293031

Ostatnio na forum

zobacz więcej »

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Ireneusz Matusiak

Radca Prawny

Zostań ekspertem Infor.pl »