| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Spółdzielnia mieszkaniowa > Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego

Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego

Mieszkając, lub kupując mieszkanie w spółdzielni jesteśmy co do zasady właścicielami dwóch praw (praw, ponieważ nie jesteśmy właścicielami mieszkań) : - spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego- spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.Oba prawa charakteryzując się nieco innymi właściwościami. W niniejszej poradzie przedstawię podstawowe zasady rządzące korzystaniem z prawa lokatorskiego.

Właścicielem lokatorskiego prawa do lokalu może być tylko osoba fizyczna, będąca jednocześnie członkiem spółdzielni mieszkaniowej. Własność prawa może przysługiwać również wspólnie małżonkom (i tylko małżonkom- nie można być współwłaścicielem prawa w innych okolicznościach). Przy czym tylko jeden członek wykonuje uprawnienia członka spółdzielni.

(UWAGA: małżonek nie musi być członkiem spółdzielni)

29.90 zł100 pytań o obowiązek podatkowy VAT - PDF

Osoba posiadająca ww. prawo jest jedyną osobą uprawnioną do używania lokalu i podlega takiej samej ochronie przed osobami trzecimi jak właściciel. Inny mi słowy może korzystać np. z ochrony sądowej- wnosić o zwrot bezprawnie zajętego mieszkania, zaprzestanie naruszenia posiadania itp.

Prawa nie można utracić poza sytuacjami wskazanymi ustawowo (patrz niżej).

Zobacz także: W jakiej formie należy sporządzić umowę sprzedaży własnościowego prawa?

Niestety niewiele. Prawo do lokalu przysługuje wyłącznie członkowi spółdzielni, który podpisał ze spółdzielnią odpowiednią umowę, w zamian za wniesienie wkładu mieszkaniowego.

  • Lokator nie może sprzedać, darować, zamienić ani w inny sposób (np. jako aportu do spółki) zbyć prawa do mieszkania !
  • Prawo do lokalu nie podlega również dziedziczeniu !
  • Lokatorskiego prawa nie można obciążyć hipoteką !
  • Prawo do lokalu nie podlega egzekucji. Nie utracimy go za długi.

Mieszkanie można natomiast wynająć i to bez zgody spółdzielni.

[Wyjątkiem jest sytuacja, w której zmieniło by się przeznaczenie lokalu (np. w sytuacji wynajęcia mieszkania przedsiębiorcy). Jeżeli wynajęcie zwiększyło by koszty użytkowania mieszkania (a w konsekwencji czynsz) – np. zamieszkało by tam więcej osób niż dotychczas, lokator ma obowiązek zawiadomienia o tym pisemnie spółdzielni.]

Zobacz także: Jakie są zasady wydania lokalu na podstawie umowy sprzedaży prawa do lokalu?

Jak już wspomniałem wcześniej, prawo do lokalu nie podlega dziedziczeniu. Ustawodawca jednak uregulował sprawę inaczej, tak aby zabezpieczyć członków rodziny lokatora przed utratą mieszkania.

  • 1. Jeżeli prawo do lokalu przysługiwało wspólnie małżonkom- nie wygasa, lecz przechodzi na małżonka żyjącego- jeśli nie był członkiem spółdzielni, przysługuje mu roszczenie o przyjęcie w poczet członków spółdzielni.
  • 2. W pozostałych przypadkach (bądź w przypadku niedopełnienia obowiązków przy wnoszeniu o przyznanie członkostwa) roszczenie o przyjęcie w poczet spółdzielni, oraz o ustanowienie lokatorskiego prawa do lokalu, przysługuje dzieciom i innym osobom bliskim.

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

LIS27
TydzieńPWŚCPSN
44272829303112
453456789
4610111213141516
4717181920212223
4824252627282930

Ostatnio na forum

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Flota Auto Biznes

FlotaAutoBiznes to motoryzacyjno-biznesowe czasopismo poświęcone zagadnieniom związanym z zarządzaniem samochodami w przedsiębiorstwach. Magazyn ukazuje się co dwa miesiące.

Zostań ekspertem Infor.pl »