| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Spółdzielnia mieszkaniowa > Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego

Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego

Mieszkając, lub kupując mieszkanie w spółdzielni jesteśmy co do zasady właścicielami dwóch praw (praw, ponieważ nie jesteśmy właścicielami mieszkań) : - spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego- spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.Oba prawa charakteryzując się nieco innymi właściwościami. W niniejszej poradzie przedstawię podstawowe zasady rządzące korzystaniem z prawa lokatorskiego.

  • 1. Jeżeli prawo do lokalu przysługiwało wspólnie małżonkom- nie wygasa, lecz przechodzi na małżonka żyjącego- jeśli nie był członkiem spółdzielni, przysługuje mu roszczenie o przyjęcie w poczet członków spółdzielni.
  • 2. W pozostałych przypadkach (bądź w przypadku niedopełnienia obowiązków przy wnoszeniu o przyznanie członkostwa) roszczenie o przyjęcie w poczet spółdzielni, oraz o ustanowienie lokatorskiego prawa do lokalu, przysługuje dzieciom i innym osobom bliskim.

 Spółdzielnia nie może odmówić przyjęcia ww. osób w poczet członków.

Zobacz także: Kiedy nabywca może uzyskać prawo do korzystania z lokalu?

 Zważywszy na fakt, iż właścicielem prawa może być jedna osoba fizyczna (lub małżeństwo), w sytuacji w której wśród uprawnionych powstał konflikt, decyzję o tym komu będzie przysługiwało prawo do lokalu podejmuje sąd !

Co się dzieje w przypadku rozwodu?

Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego nie może być ani podzielone, ani sprzedane. Tak więc nie można zastosować podstawowych mechanizmów podziału majątku po rozwodzie. W tej sytuacji konieczne jest przeniesienie prawa na jednego z małżonków (np. w drodze postępowania o podział majątku).

UWAGA: TERMINY

Członek spółdzielni powinien w ciągu 1 roku od ustania małżeństwa powiadomić spółdzielnie, o tym któremu z byłych małżonków przypadło prawo do mieszkania. Jeżeli jeszcze nie doszło do podziału majątku, powinien na tą okoliczność przedstawić dowód wszczęcia postępowania sądowego.

Zobacz także: Zarządcy spółdzielni ścigają zadłużonych lokatorów

Jeżeli w powyższym terminie nie zostaną spełnione ww. warunki, spółdzielnia może udzielić dodatkowego terminu (nie krótszego niż 6 m-cy). Po jego bezskutecznym upłynięciu, spółdzielnia może wygasić prawo do lokalu.

Czy lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego można przekształcić w odrębną własność lokalu?

Tak, podobnie jak prawo własnościowe, można po uregulowaniu zobowiązań związanych z wybudowaniem bloku (np. wkład mieszkaniowy) przekształcić prawo lokatorskie we własność lokalu za symboliczną kwotę.

Jak można utracić prawo o lokalu

Utrata spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego nie jest na szczęście łatwą sprawą. Ustawa przewiduje 2 możliwości wykluczenia kogoś ze spółdzielni (i tym samym pozbawienia go prawa do lokalu).

Zobacz także: Obrót spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu

Pierwsza zachodzi jeśli lokator (lub jego domownicy) pomimo pisemnego upomnienia:

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Dittmajer

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK