- 1. Jeżeli prawo do lokalu przysługiwało wspólnie małżonkom- nie wygasa, lecz przechodzi na małżonka żyjącego- jeśli nie był członkiem spółdzielni, przysługuje mu roszczenie o przyjęcie w poczet członków spółdzielni.
- 2. W pozostałych przypadkach (bądź w przypadku niedopełnienia obowiązków przy wnoszeniu o przyznanie członkostwa) roszczenie o przyjęcie w poczet spółdzielni, oraz o ustanowienie lokatorskiego prawa do lokalu, przysługuje dzieciom i innym osobom bliskim.
Spółdzielnia nie może odmówić przyjęcia ww. osób w poczet członków.
Zobacz także: Kiedy nabywca może uzyskać prawo do korzystania z lokalu?
reklama
reklama
Zważywszy na fakt, iż właścicielem prawa może być jedna osoba fizyczna (lub małżeństwo), w sytuacji w której wśród uprawnionych powstał konflikt, decyzję o tym komu będzie przysługiwało prawo do lokalu podejmuje sąd !
Co się dzieje w przypadku rozwodu?
Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego nie może być ani podzielone, ani sprzedane. Tak więc nie można zastosować podstawowych mechanizmów podziału majątku po rozwodzie. W tej sytuacji konieczne jest przeniesienie prawa na jednego z małżonków (np. w drodze postępowania o podział majątku).
UWAGA: TERMINY
Członek spółdzielni powinien w ciągu 1 roku od ustania małżeństwa powiadomić spółdzielnie, o tym któremu z byłych małżonków przypadło prawo do mieszkania. Jeżeli jeszcze nie doszło do podziału majątku, powinien na tą okoliczność przedstawić dowód wszczęcia postępowania sądowego.
Zobacz także: Zarządcy spółdzielni ścigają zadłużonych lokatorów
Jeżeli w powyższym terminie nie zostaną spełnione ww. warunki, spółdzielnia może udzielić dodatkowego terminu (nie krótszego niż 6 m-cy). Po jego bezskutecznym upłynięciu, spółdzielnia może wygasić prawo do lokalu.
Czy lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego można przekształcić w odrębną własność lokalu?
Tak, podobnie jak prawo własnościowe, można po uregulowaniu zobowiązań związanych z wybudowaniem bloku (np. wkład mieszkaniowy) przekształcić prawo lokatorskie we własność lokalu za symboliczną kwotę.
Jak można utracić prawo o lokalu
Utrata spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego nie jest na szczęście łatwą sprawą. Ustawa przewiduje 2 możliwości wykluczenia kogoś ze spółdzielni (i tym samym pozbawienia go prawa do lokalu).
Zobacz także: Obrót spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu
Pierwsza zachodzi jeśli lokator (lub jego domownicy) pomimo pisemnego upomnienia: