Jak można kontrolować działalność spółdzielni?
Aktualizacja: 22.02.2011
Jeżeli chcemy wiedzieć co dzieje się w naszej spółdzielni, kto wybierany jest do jej organów, jak wydatkowane są pieniądze i na kiedy zaplanowane będą remonty warto brać udział w walnych zgromadzeniach. Jeżeli chcemy włączyć się w prace spółdzielni bardziej intensywnie, warto zainteresować się udziałem w pracach zarządu czy rady nadzorczej spółdzielni. »
Jak zakwestionować uchwałę walnego zgromadzenia?
Aktualizacja: 22.02.2011
Co zrobić jeżeli nie zgadzamy się z uchwałą podjętą przez walne zgromadzenie spółdzielni? Jeżeli doszło do naruszenia prawa, może okazać się że uchwała jest nieważna od chwili jej podjęcia. »
Jak zostać członkiem spółdzielni?
Aktualizacja: 22.02.2011
Spółdzielnia swobodnie decyduje o przyjęciu danej osoby w poczet członków. Kryteria przyjęcia oraz organ spółdzielni właściwy do przyjmowania członków określa statut spółdzielni. Można więc wprowadzić ograniczenia np. co do wieku czy profesji. »
W jaki sposób spółdzielnia może usunąć członka z rejestru?
Aktualizacja: 22.02.2011
Organy spółdzielni mają możliwość zastosowania środków dyscyplinarnych zmierzających w skrajnych przypadkach do usunięcia członka z rejestru. Niezależnie jednak od podłoża – ustanie członkostwa oznacza utratę praw wiążących się z przynależnością do spółdzielni, np. wygaśnięcie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego. »
Jak odzyskać wpłacone udziały?
Aktualizacja: 22.02.2011
Członek spółdzielni może rozporządzać swoimi roszczeniami do spółdzielni o wypłatę udziałów oraz o zwrot wkładów lub o wypłatę ich równowartości ze skutecznością od dnia, w którym roszczenia te stały się wymagalne. »
Opłaty bieżące w spółdzielni mieszkaniowej
Aktualizacja: 29.03.2010
Opłaty do których wnoszenia jesteśmy zobowiązani oraz terminy ich wnoszenia reguluje statut spółdzielni, zgodnie z zasadami ustalonymi w Ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych. »
Jak bronić się przed podwyżką czynszu?
Aktualizacja: 22.02.2011
Jeżeli spółdzielnia planuje podwyżkę czynszów, musi nas o tym powiadomić z 3-miesięcznym wyprzedzeniem. W przypadku opłat niezależnych od spółdzielni wyprzedzenie wynosi 14 dni. Przysługuje nam prawo zaskarżenia podwyżki do sądu. Spółdzielnia nie może też arbitralnie ustalić wyższych stawek czynszu od lokali użytkowych. Tymczasem bardzo często spółdzielnie ustalają nawet trzykrotnie wyższe opłaty za lokale użytkowe niż za lokale mieszkalne. »
Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu w spółdzielni mieszkaniowej
Aktualizacja: 29.03.2010
Lokatorskie prawo do lokalu w spółdzielni mieszkaniowej to najsłabsze ze spółdzielczych praw do lokalu – jest ono jednakże o wiele silniejsze od praw wynikających z umowy najmu lokalu. »
Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu
Aktualizacja: 29.03.2010
Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu w sensie ekonomicznym uważane jest za prawo zbliżone do prawa własności – takie mieszkania uzyskują na rynku ceny porównywalne z mieszkaniami własnościowymi. Faktycznie jednak jest to tzw. ograniczone prawo rzeczowe i warto pamiętać o cechach odróżniających je od prawa własności. »
Lokale budowane przez spółdzielnię w celu ustanowienia prawa odrębnej własności lokalu
Aktualizacja: 22.02.2011
Spółdzielnie mieszkaniowe mogą budować budynki w celu sprzedaży znajdujących się w nich lokali na rzecz członków spółdzielni lub na rzecz osób spoza grona członków spółdzielni. »
Prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym
Aktualizacja: 29.03.2010
Prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym jest ograniczonym prawem rzeczowym, uregulowanym przez przepisy dotyczące własnościowego prawa do lokalu, a zwłaszcza przez ustawę o spółdzielniach mieszkaniowych. »
Prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej
Aktualizacja: 29.03.2010
W ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych określono, że jednym z celów spółdzielni jest budowanie lub nabywanie domów jednorodzinnych w celu przeniesienia na rzecz członka własności tych domów. »
Przekształcenie mieszkania lokatorskiego w spółdzielcze własnościowe
Aktualizacja: 20.12.2012
Po nowelizacji Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych dalej możliwe jest przekształcenie mieszkania lokatorskiego w spółdzielcze własnościowe. Co więcej, nowelizacja przedłużyła obowiązywanie przepisów o przekształceniu z końca 2010 roku do 31 grudnia 2012 roku. »
Kiedy lokatorskie prawo do lokalu może wygasnąć?
Aktualizacja: 22.02.2011
Wygaśnięcie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu ma miejsce z chwilą ustania członkowstwa oraz w innych przypadkach przewidzianych w ustawie. »
Wygaśnięcie własnościowego prawa do lokalu
Aktualizacja: 29.03.2010
Własnościowe prawo do lokalu jest najsilniejszym ze spółdzielczych praw do lokali, zapewniającym największy stopień ochrony uprawnionych. Jego wygaśnięcie może więc nastąpić tylko w sytuacjach wyjątkowych. »
Bogacz Bartoszewicz Kancelaria Radców Prawnych
Obsługa prawna klientów indywidualnych i przedsiębiorców
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »