| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Spółdzielnia mieszkaniowa > Czy właściciel mieszkania musi ponosić koszty eksploatacji i utrzymania mieszkania w spółdzielni mieszkaniowej?

Czy właściciel mieszkania musi ponosić koszty eksploatacji i utrzymania mieszkania w spółdzielni mieszkaniowej?

Zarówno osoby posiadające spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, jak i osoby z prawem własnościowym są zobowiązane do uiszczania opłat związanych z eksploatacją i utrzymaniem mieszkania w spółdzielni mieszkaniowej – zgodnie z Ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych z dnia 15 grudnia 2000 roku. Jakie dokładnie opłaty musi wnosić właściciel mieszkania?

Zgodnie z art. 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, który poświęcony jest obowiązkom członka spółdzielni mieszkaniowej posiadającego spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu lub spółdzielcze prawo własnościowe każdy z członków spółdzielni zobowiązany jest do regularnego opłacania kosztów eksploatacji i utrzymania mieszkania w spółdzielni mieszkaniowej w części przypadającej na jego lokal.

Zobacz także: Czy właściciel mieszkania musi zostać członkiem spółdzielni mieszkaniowej?

Koszty eksploatacji i utrzymania mieszkania – co do nich zaliczamy?

Za koszty eksploatacji i utrzymania mieszkania uznaje się wszystkie koszty dostaw towarów i usług dostarczanych do danej nieruchomości, w tym koszty dostaw wody, prądu, gazu, odbioru ścieków, oczyszczania i tym podobnych elementów. Oprócz tego do kosztów eksploatacji zaliczamy koszty prowadzonych robót budowlanych w tym również  przeprowadzanych na bieżąco konserwacji, napraw i drobnych remontów – wtedy w te koszty wliczamy również koszty koniecznej dokumentacji, koszty administracyjne, podatki i inne opłaty – koszty związane z utrzymaniem terenów zielonych wokół obiektu oraz dróg, chodników i podjazdów (w tym oczyszczanie, konserwacja i niezbędne naprawy), koszty związane z utrzymaniem urządzeń technicznych położonych na terenach należących do spółdzielni mieszkaniowej, a także podatek od nieruchomości, koszty wieczystego użytkowania gruntów, na których stoją budynki spółdzielni i ewentualne koszty zarządzania nieruchomością oprócz kosztów funkcjonowania całej administracji.

Zobacz także:  Czy można być członkiem spółdzielni mieszkaniowej nie posiadając prawa do lokalu?,

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Mikos

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK