| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Spółdzielnia mieszkaniowa > Prawo odrębnej własności lokalu w spółdzielni mieszkaniowej

Prawo odrębnej własności lokalu w spółdzielni mieszkaniowej

Aby ustanowić odrębną własność lokalu w spółdzielni mieszkaniowej należy zawrzeć ze spółdzielnią umowę o budowę tego lokalu lub umowę przeniesienia odrębnej własności lokalu przez osobę, której przysługiwało spółdzielcze lokatorskie albo własnościowe prawo do tego lokalu. W pierwszym przypadku po trzech miesiącach od wybudowania lokalu spółdzielnia ustanawia odrębną własność na rzecz członka. Jakie jeszcze obowiązki powinna zrealizować spółdzielnia mieszkaniowa wobec właściciela lokalu posiadającego prawo odrębnej własności?

Ekspektatywa odrębnej własności lokalu

Z chwilą podpisania ze spółdzielnią umowy o ustanowienie odrębnej własności powstaje roszczenie o ustanowienie owej odrębnej własności, które inaczej zwane jest ekspektatywą odrębnej własności lokalu. Warto wiedzieć, że ekspektatywa stanowi prawo zbywalne – wobec tego może przejść na spadkobierców i podlega egzekucji – i obejmuje również wkład budowlany.

Rozwiązanie umowy o ustanowienie odrębnej własności

Umowę o ustanowienie odrębnej własności można wypowiedzieć. Mają do tego prawo zarówno spółdzielnia, jak i jej członek. Do wypowiedzenia ze strony spółdzielni dochodzi tylko wówczas, gdy członek nie wywiązał się z umowy – nie wniósł wkładu budowlanego w odpowiedniej wysokości lub nie zrealizował innych postanowień związanych ze statutem samej spółdzielni – zgodnie z Ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych z 15 grudnia 200 roku. Wypowiedzenie może nastąpić na trzy miesiące wprzód na koniec kwartału kalendarzowego albo w innym terminie o ile został on określony w umowie.

Ustanowienie odrębnej własności lokalu może nastąpić na rzecz jednego z małżonków, obojga z nich lub na rzecz osób, które wskaże członek spółdzielni.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Onwelo

Onwelo to nowoczesna polska spółka technologiczna, która specjalizuje się w budowaniu innowacyjnych rozwiązań IT dla firm z branży finansowej, ubezpieczeniowej, telekomunikacyjnej, farmaceutycznej oraz FMCG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK