| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Spółdzielnia mieszkaniowa > Kiedy wygasa spółdzielcze prawo lokatorskie?

Kiedy wygasa spółdzielcze prawo lokatorskie?

Spółdzielcze prawo lokatorskie może należeć zarówno do jednej osoby, jak i do obojga małżonków i jest to prawo niezbywalne. Mimo to może jednak dojść do wygaśnięcia spółdzielczego prawa lokatorskiego. W jakich sytuacjach istnieje ryzyko wygaśnięcia prawa lokatorskiego?

Spółdzielcze prawo lokatorskie to prawo, które lokator nabywa w trakcie podpisania umowy ze spółdzielnią. Wówczas spółdzielnia zobowiązuje się do oddania danego lokalu do użytkowania, a członek spółdzielni – lokator – zobowiązuje się do wpłacenia wkładu mieszkaniowego i regularnego uiszczania opłat wynikających z umowy i/ lub statutu spółdzielni.

Ustanie członkostwa w spółdzielni

Wygaśnięcie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego dzieje się na drodze uchwały członków spółdzielni. Wniesienie takiej uchwały jest możliwe w sytuacji zalegania z opłatami za mieszkanie – powyżej sześciu miesięcy lub w przypadku niewłaściwego użytkowania lokalu, które nie zostało porzucone nawet po pisemnych upomnieniach. Oprócz osób niewłaściwie użytkujących dany lokal na uchwalenie wygaśnięcia prawa lokatorskiego narażeni są lokatorzy zaniedbujący obowiązki związane z mieszkaniem na terenie spółdzielni, działający na szkodę innych mieszkańców lub niszczący wspólne mienie, z którego mogą korzystać wszyscy lokatorzy.

Jeśli spółdzielcze prawo lokatorskie przysługuje obojgu małżonkom, uchwała, o której mowa, może objąć oboje albo wyłącznie jednego z nich.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Dr n.prawnych Roman Ziembiński

Od ponad 20 lat doradza i asystuje w prowadzeniu postępowań upadłościowych i naprawczych oraz przejmuje tymczasowy zarząd kryzysowy w wielu firmach krajowych i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK