| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Spółdzielnia mieszkaniowa > Czy warto przekształcać spółdzielcze prawo własnościowe w prawo odrębnej własności?

Czy warto przekształcać spółdzielcze prawo własnościowe w prawo odrębnej własności?

Pytanie o zasadność przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu we własność spotyka się w praktyce z różnymi odpowiedziami. Jedni uważają że na pewno warto się „uwłaszczyć”, inni uważają, że „uwłaszczenie” niewiele zmienia. Warto przyjrzeć się bliżej zaletom i ewentualnym wadom takiego „uwłaszczenia”.

Zalety „uwłaszczenia”

Prawo własności jest najpełniejszym prawem do władania rzeczą – tylko ono daje faktyczną pełnię praw do lokalu (w przypadku spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu właścicielem wszystkich lokali pozostaje spółdzielnia, a jej członkowie mają jedynie ograniczone prawa rzeczowe do lokalu).
Lokal przekształcony na własność może być uważany za atrakcyjniejszy przez potencjalnych nabywców w przyszłości (a na pewno potencjalny nabywca będzie zadowolony że ma już przeprowadzoną procedurę przekształcania).

Zobacz także: Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu – zakres i właściwości

99,00 złPrzegląd konserwacja i roboty budowlane w zarządzanym budynku

Łatwiejsze jest uzyskanie kredytu którego zabezpieczeniem jest prawo własności lokalu (niektóre banki nie udzielają kredytów pod zabezpieczenie hipoteką na spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu). Przy przekształceniu w prawo własności zakładana jest obligatoryjnie księga wieczysta co ułatwia obrót lokalem (przy czym fakultatywnie możliwe jest też założenie księgi wieczystej dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu).

Prawo odrębnej własności lokalu można obciążyć dożywociem.

Wynajem lokalu na cele niemieszkaniowe (np. na biuro) nie wymaga uzyskiwania zgody spółdzielni.
Członek spółdzielni może być reprezentowany na zgromadzeniu spółdzielni tylko osobiście (wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, udzielając pełnomocnictw do ich reprezentowania osobom bliskim). W przypadku odrębnej własności lokali i powstania wspólnoty mieszkaniowej problem taki nie występuje.

Zobacz także: Premia gwarancyjna z książeczki mieszkaniowej – jak ją otrzymać?

Czy są jakieś wady?

Ciężko stwierdzić, że przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w prawo odrębnej własności lokalu ma jakieś niekorzystne konsekwencje czy wady.

Zobacz także: Decyzje podejmowane przez organy wspólnoty mieszkaniowej

Należy tylko zauważyć, że w przypadku prawa odrębnej własności lokalu:

  • podatek od nieruchomości opłacany jest bezpośrednio przez właściciela lokalu (przy prawie spółdzielczym czyni to spółdzielnia, ze środków pochodzących jednakże także od członków spółdzielni);
  • przy sprzedaży odrębnej własności lokalu pobierana jest zasadniczo pełna taksa notarialna (w przypadku sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu jest to połowa taksy);
  • przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w prawo odrębnej własności lokalu wiąże się z kosztami notarialnymi oraz sądowymi (nie są to jednakże wysokie koszty w porównaniu np. do kosztów nabycia lokalu).
avatar

2012-12-06 18:48 Zgłoś

Kancelaria błędnie tłumaczy konieczność brania osobiście udziału w Walnym zgromadzeniu.Zmiany wynikłe ze zdarzeń wejścia w życie z dniem 01.07.11 ustaw z dn. 25.03.11 o ograniczeniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców /Dz. U. z 2011 r. nr 106, poz.622./ Uprzednio zasadą było iż uczestnictwo członka było tylko osobiste, a zastępstwo dopuszczalne jedynie dla małoletnich albo tez ubezwłasnowolnionych członków spółdzielni.Obecnie w Walnym Zgromadzeniu mają prawo uczestniczyć wszyscy członkowie Spółdzielni Mieszkaniowej osobiście lub przez upoważnionego pełnomocnika. Pełnomocnik nie może zastępować więcej niż jednego członka.Pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie pod rygorem nieważności i dołączone do protokołu walnego zgromadzenia. Podstawa prawna - art. 36 & 2 Ustawy Prawo spółdzielcze

avatar

2012-07-05 18:20 Zgłoś

dziekuje za komentarze,ktore mi wiecej wyjasnily niz sam atr.

avatar

2012-01-03 10:54 Zgłoś

Błąd merytoryczny!Sprzedaż odrębnej własności lokalu objęta jest połową taksy notarialnej!Par. 6 pkt 16 rozporządzenia w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej.

HITY INFORU

TERMINARZ

SIE01
TydzieńPWŚCPSN
3128293031123
3245678910
3311121314151617
3418192021222324
3525262728293031

Ostatnio na forum

zobacz więcej »

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Andrzej Wójcik

Doradca techniczny firmy Altax

Zostań ekspertem Infor.pl »