| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Spółdzielnia mieszkaniowa > Czy najemca lokalu użytkowego, garażu lub pracowni sztuki w spółdzielni może je wykupić?

Czy najemca lokalu użytkowego, garażu lub pracowni sztuki w spółdzielni może je wykupić?

W wielu spółdzielniach mieszkaniowych dochodziło do sytuacji, gdzie osoby zainteresowane wynajmowaniem lokali użytkowych, garaży lub pracowni sztuki pokrywały koszty związane z budową takich lokali, aby następnie wynajmować taki lokal. Takie osoby mają możliwość wykupienia własności wynajmowanych lokali.

Na pisemne żądanie najemcy lokalu użytkowego lub garażu, a także najemcy pracowni wykorzystywanej przez twórcę do prowadzenia działalności w dziedzinie kultury i sztuki, który poniósł w pełnym zakresie koszty budowy tego lokalu, choćby nawet on (lub jego poprzednicy prawni) nie był członkiem spółdzielni, spółdzielnia obowiązana jest zawrzeć z taką osobą umowę przeniesienia własności lokalu po dokonaniu przez najemcę spłaty z tytułu udziału w nieruchomości wspólnej (chyba, że w ramach poniesionych kosztów budowy najemca poniósł koszty nabycia gruntu) oraz spłaty zadłużeń z tytułu świadczeń jakie wynikają z umowy najmu.

Przez poniesienie nakładów na budowę w pełnym zakresie rozumieć należy sytuację, gdy najemca poniósł w całości koszty wkładu budowlanego danego lokalu użytkowego, garażu lub pracowni sztuki zgodnie z przepisami prawa spółdzielczego oraz statutem danej spółdzielni.

Roszczenie o wykup lokalu użytkowego, garażu lub pracowni sztuki nie będzie przysługiwało osobom, które poniosły koszty ich budowy tylko częściowo. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy część kosztów która nie została pokryta stanowi dług najemcy wobec spółdzielni lub innego uprawnionego podmiotu.

Wynagrodzenie notariusza za wszystkie czynności notarialne związane z zawarciem umowy przeniesienia własności lokalu użytkowego, garażu lub pracowni sztuki zostało ustalone preferencyjnie na ¼ minimalnego wynagrodzenia za pracę.

W przypadku, gdy spółdzielnia nie wykona lub odmówi wykonania odpowiednich czynności w celu przeniesienia własności lokalu użytkowego, garażu lub pracowni sztuki, najemca może dochodzić swoich uprawnień na drodze sądowej, żądając przeniesienia na niego własności lokalu, na podstawie art. 64 Kodeksu cywilnego, art. 1047 Kodeksu postępowania cywilnego oraz art. 49 i 491 Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

Zobacz też serwis: Nieruchomości

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Marta Maria Bandzmer

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK