| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Spółdzielnia mieszkaniowa > Jak zakwestionować uchwałę walnego zgromadzenia?

Jak zakwestionować uchwałę walnego zgromadzenia?

Co zrobić jeżeli nie zgadzamy się z uchwałą podjętą przez walne zgromadzenie spółdzielni? Jeżeli doszło do naruszenia prawa, może okazać się że uchwała jest nieważna od chwili jej podjęcia.

Uchwały walnego zgromadzenia obowiązują wszystkich członków spółdzielni oraz wszystkie jej organy.

Jeżeli jednak uchwała walnego zgromadzenia jest sprzeczna z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa - jest nieważna (z mocy prawa od chwili jej podjęcia nie wywołuje żadnych konsekwencji tak jakby jej w ogóle nie było). Może być w takim wypadku zakwestionowana na drodze sądowej. Powództwo o stwierdzenie nieważności uchwały można wnieść w każdym czasie.

Jeżeli natomiast uchwała jest sprzeczna z postanowieniami statutu spółdzielni bądź z dobrymi obyczajami, godzi w interesy spółdzielni albo ma na celu pokrzywdzenie członka może być zaskarżona do sądu w trybie powództwa o uchylenie uchwały. Powództwo takie należy wnieść w terminie sześciu tygodni od dnia walnego zgromadzenia. Jeżeli powództwo wnosi członek nieobecny na walnym zgromadzeniu na skutek jego wadliwego zwołania powództwo należy wnieść w ciągu sześciu tygodni od dnia powzięcia wiadomości przez tego członka o uchwale, nie później jednak niż przed upływem roku od dnia odbycia walnego zgromadzenia.

Jeżeli ustawa lub statut spółdzielni wymagają zawiadomienia członka o uchwale, sześciotygodniowy termin na zaskarżenie uchwały biegnie od dnia tego zawiadomienia dokonanego w sposób wskazany w statucie. Sąd może nie uwzględnić upływu terminu na zaskarżenie uchwały, jeżeli utrzymanie uchwały walnego zgromadzenia w mocy wywołałoby dla członka szczególnie dotkliwe skutki, a opóźnienie w zaskarżeniu tej uchwały jest usprawiedliwione wyjątkowymi okolicznościami i nie jest nadmierne.

Powództwo o uchylenie uchwały może wytoczyć każdy członek spółdzielni lub zarząd spółdzielni. Wyjątkiem jest uchwała w sprawie wykluczenia albo wykreślenia członka spółdzielni - prawo jej zaskarżenia przysługuje wyłącznie członkowi wykluczonemu albo wykreślonemu. Właściciel lokalu niebędący członkiem spółdzielni może zaskarżyć do sądu uchwałę walnego zgromadzenia spółdzielni w takim zakresie, w jakim dotyczy ona jego prawa odrębnej własności lokalu.

W przypadku wytoczenia powództwa przez zarząd spółdzielni, spółdzielnię reprezentuje pełnomocnik ustanowiony przez radę nadzorczą, a spółdzielnię, w której nie powołuje się rady nadzorczej, pełnomocnik ustanowiony przez walne zgromadzenie. W wypadku nieustanowienia pełnomocnika sąd właściwy do rozpoznania sprawy ustanawia kuratora dla spółdzielni.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

WFY Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK