| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Spółdzielnia mieszkaniowa > Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu w sensie ekonomicznym uważane jest za prawo zbliżone do prawa własności – takie mieszkania uzyskują na rynku ceny porównywalne z mieszkaniami własnościowymi. Faktycznie jednak jest to tzw. ograniczone prawo rzeczowe i warto pamiętać o cechach odróżniających je od prawa własności.

Wynajem lokalu własnościowego

Członek spółdzielni może wynająć lub oddać swój lokal w bezpłatne używanie bez konieczności uzgadniania tego ze spółdzielnią. Wyjątkiem jest wynajęcie lokalu na cele inne niż mieszkaniowe (np. na biuro), co wiązałoby się ze zmianą przeznaczenia lokalu lub zmianą sposobu użytkowania lokalu. Podobnie członek spółdzielni musi zawiadomić pisemnie spółdzielnię gdyby wynajęcie mieszkania miało doprowadzić do zwiększenia kosztów użytkowania mieszkania, a co za tym idzie również czynszu (np. gdyby w lokalu miała zamieszkać większa liczba osób).

Prawo na wymarciu?

Warto wspomnieć, że ustawa z 14 czerwca 2007 o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw zniosła możliwość ustanawiania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Prawa te będą więc jeszcze przez jakiś czas funkcjonować w obrocie ale wyraźnie preferowane przez ustawodawcę zaczyna być prawo odrębnej własności lokalu.

Zobacz też serwis: Nieruchomości

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

VGD

VGD jest międzynarodową firmą świadczącą usługi w zakresie audytu, podatków, księgowości, kadr i płac oraz doradztwa biznesowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK