| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Spółdzielnia mieszkaniowa > Przekształcenie mieszkania lokatorskiego w spółdzielcze własnościowe

Przekształcenie mieszkania lokatorskiego w spółdzielcze własnościowe

Po nowelizacji Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych dalej możliwe jest przekształcenie mieszkania lokatorskiego w spółdzielcze własnościowe. Co więcej, nowelizacja przedłużyła obowiązywanie przepisów o przekształceniu z końca 2010 roku do 31 grudnia 2012 roku.

Spółdzielca może zwrócić się do spółdzielni mieszkaniowej z wnioskiem o takie przekształcenie, musi jednak pamiętać, że musi najpierw spłacić:
• przypadającą na dany lokal część kosztów budowy, w tym w szczególności odpowiednią część zadłużenia kredytowego wraz z odsetkami,
• przypadającą na dany lokal część umorzenia kredytu w kwocie podlegającej odprowadzeniu przez spółdzielnię do budżetu państwa - jeżeli spółdzielnia skorzystała z pomocy uzyskanej ze środków publicznych lub z innych środków,
zadłużenie z tytułu opłat i kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na lokal takiej osoby, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni zgodnie z postanowieniami statutu.

Zobacz także: Obowiązki właścicieli lokali spółdzielni mieszkaniowej

99,00 złPrzegląd konserwacja i roboty budowlane w zarządzanym budynku

Takich samych spłat należy dokonać w przypadku przekształcania lokatorskiego prawa do lokalu w prawo odrębnej własności lokalu. Można więc zastanawiać się kiedy warto w ogóle korzystać z możliwości przekształcenia w spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu zamiast od razu wykupić lokal.

Spółdzielnia jest obowiązana dokonać przekształcenia przysługującego mu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, tylko w dwóch przypadkach:

• spółdzielni nie przysługuje prawo własności lub użytkowania wieczystego gruntu, na którym wybudowała sama lub jej poprzednicy prawni budynek, w którym znajduje się lokal objęty żądaniem,

Zobacz także: Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu – zakres i właściwości

albo

• lokal znajduje się w budynku położonym na nieruchomości, dla której nie został określony przedmiot odrębnej własności lokali na podstawie uchwały zarządu lub uchwała ta została zaskarżona do sądu.

Jak widać, przekształcenie na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu została przewidziana dla szczególnych sytuacji gdy ze względu na nie uregulowany stan prawny nieruchomości na której położony jest budynek albo brak wykonania odpowiednich czynności przez zarząd spółdzielni nie jest możliwe wyodrębnienie lokali w celu ich wykupu przez spółdzielców.

Realizacja żądania spółdzielcy następuje w drodze zawarcia między członkiem a spółdzielnią umowy o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.

Zobacz także: Kupno mieszkania od spółdzielni mieszkaniowej

Ustawa precyzuje, że umowa powinna być zawarta pod rygorem nieważności w formie pisemnej. Rozwiewa to istniejące dotąd rozbieżności, czy forma pisemna jest wystarczająca czy też należy zachować formę aktu notarialnego.

Warto zastanowić się nad skorzystaniem z możliwości takiego przekształcenia, nawet jeżeli w przyszłości planujemy nabyć prawo odrębnej własności – w takim bowiem przypadku nie będziemy już musieli ponosić dodatkowych kosztów związanych z wykupem (oprócz kosztów notarialnych i sądowych).

Zobacz też serwis: Nieruchomości

avatar

2013-06-08 12:32 Zgłoś

Witam, jak można przekształcić mieszkanie lokatorskie we własnościowe od początku 2013?

avatar

2012-09-23 14:25 Zgłoś

czy Ktoś wie na jakich zasadach będzie mozna wykupic mieszkanie spółdzielcze lokatorskie po roku 2012

avatar

2012-09-18 13:24 Zgłoś

Szanowny Autorze artykułu,Po lekturze powyższego tekstu, muszę z obawą stwierdzić, iż w jego wersy wkradł się istotny błąd. Nie angażując się w rozważania na temat jego przyczyny, należy stwierdzić, iż przedstawiona przez Pana możliwość przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu w spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu prezentuje się inaczej, niż Pan to przedstawia. Napisał Pan, że:„Spółdzielnia jest obowiązana dokonać przekształcenia przysługującego mu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, tylko w dwóch przypadkach:• spółdzielni nie przysługuje prawo własności lub użytkowania wieczystego gruntu, na którym wybudowała sama lub jej poprzednicy prawni budynek, w którym znajduje się lokal objęty żądaniem,albo• lokal znajduje się w budynku położonym na nieruchomości, dla której nie został określony przedmiot odrębnej własności lokali na podstawie uchwały zarządu lub uchwała ta została zaskarżona do sądu.Jak widać, przekształcenie na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu została przewidziana dla szczególnych sytuacji gdy ze względu na nie uregulowany stan prawny nieruchomości na której położony jest budynek albo brak wykonania odpowiednich czynności przez zarząd spółdzielni nie jest możliwe wyodrębnienie lokali w celu ich wykupu przez spółdzielców.”Zgodnie natomiast z treścią art. 12 ust. 1:„Spółdzielnia mieszkaniowa zawiera umowę, o której mowa w ust. 1, w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia wniosku przez osobę uprawnioną, chyba że nieruchomość posiada nieuregulowany stan prawny w rozumieniu art. 113 ust. 6 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami lub spółdzielni nie przysługuje prawo własności lub użytkowania wieczystego gruntu, na którym wybudowała sama budynek lub wybudowali go jej poprzednicy prawni.”Oznacza to, że spółdzielnia w dwóch wymienionych przez Pana przypadkach NIE MOŻE ZAWRZEĆ UMOWY z osobą uprawnioną. Sprzecznym z logiką bowiem byłoby dopuszczenie do sytuacji, w której spółdzielnia przyznaje osobie prawo do lokalu, podczas gdy sama nie posiada do niego tytułu prawnego.Z poważaniem,Stokrotka

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP22
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Ostatnio na forum

zobacz więcej »

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Przemysław Kędzia

Przemysław Kędzia, prezes Business Media Software Solutions

Zostań ekspertem Infor.pl »