| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Spółdzielnia mieszkaniowa > Organizacja spółdzielni

Organizacja spółdzielni

W każdej spółdzielni funkcjonuje rada nadzorcza, zarząd i walne zgromadzenie, a w spółdzielniach, w których walne zgromadzenia zastąpione jest przez zebranie przedstawicieli - zebrania grup członkowskich. Spółdzielnia może tworzyć również inne organy, a ich nazwy i kompetencje określa statut spółdzielni.

Zarząd kieruje działalnością spółdzielni oraz reprezentuje ją na zewnątrz. Podejmuje również wszystkie decyzje i działania nie zastrzeżone przez ustawę lub statut dla innych organów. Skład i liczbę członków zarządu określa statut. Zarząd może być organem kolegialnym lub jednoosobowym. Członkowie zarządu, w tym prezes i jego zastępcy są wybierani i odwoływani przez radę nadzorczą lub walne zgromadzenie. Walne zgromadzenie może odwołać tych członków zarządu, którym nie udzieliło absolutorium. Jeżeli członek zarządu działa sprzecznie z przepisami prawa lub statutu, rada nadzorcza może zawiesić go w sprawowaniu czynności. W takiej sytuacji rada podejmuje uchwały niezbędne do prawidłowego prowadzenia działalności spółdzielni oraz niezwłocznie zwołuje walne zgromadzenie.

Członkowie zarządu za swoją pracę otrzymują wynagrodzenie, natomiast członkowie rady nadzorczej i walnego zgromadzenia spółdzielni mieszkaniowej pełnią swoje funkcje społecznie, z tym że statut może przewidywać wynagrodzenie za udział w posiedzeniach, które jest wypłacane w formie miesięcznego ryczałtu bez względu na ilość posiedzeń i nie może być większe niż określone ustawowo minimalne wynagrodzenie za pracę.

Zobacz też serwis: Nieruchomości

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Magda Judejko

prawnik i PM kancelarii SWLEX

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK