| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Spółdzielnia mieszkaniowa > Kompetencje zarządu spółdzielni mieszkaniowej

Kompetencje zarządu spółdzielni mieszkaniowej

Do podstawowych funkcji zarządu spółdzielni mieszkaniowej należy podejmowanie w jej imieniu wszelkiego rodzaju czynności oraz reprezentowanie spółdzielni na zewnątrz. Należy jednak pamiętać, że działanie zarządu bez należytego umocowania może skutkować bezwzględną nieważnością podjętych czynności.

Jeżeli zarząd spółdzielni jest jednoosobowy, w niektórych sytuacjach musi zastępować go rada nadzorcza – są to m.in. następujące przypadki:
• wykonywanie czynności w sprawach wynikających ze stosunku członkostwa (np. przyjmowanie nowych członków,
• reprezentowanie spółdzielni przy czynnościach prawnych z członkiem zarządu,
• reprezentowanie spółdzielni w postępowaniu przed sądem o uchylenie uchwały walnego zgromadzenia, stwierdzenia jej nieważności.

Co oznacza funkcja kierownicza zarządu?

Jak wskazuje ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych zarząd w ramach funkcji kierowniczej ma prawo do zgłaszania projektów uchwał oraz żądania zamieszczenia w porządku obrad oznaczonych spraw w przeciągu 14 dni przed terminem walnego zgromadzenia lub jego pierwszej części. Ponadto do obowiązków zarządu należy przygotowanie pod względem formalnym oraz przedkładanie pod głosowanie na walnym zgromadzeniu projektów uchwał i poprawek zgłoszonych przez członków spółdzielni.

W sytuacji, gdy działalność zarządu narusza wyłączne kompetencje rady nadzorczej lub walnego zgromadzenia w stosunkach zewnętrznych powoduje to bezwzględną nieważność podjętych przez zarząd czynności prawnych.

Zobacz też serwis: Nieruchomości

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Dąbrowska-Ospital

Joanna Dąbrowska-Ospital Partner zarządzający w Euskapol, doradca personalny i zawodowy Doradca personalny: pracuję z klientem indywidualnym i z zespołami, koncentrując się na badaniu ich potencjału, a także ich dopasowania do danego stanowiska czy danego projektu. Łowca talentów. Doradca zawodowy: wspieram ludzi w odkrywaniu ich powołania i potencjału zawodowego. Pomaga mi w tym doświadczenie biznesowe (znajomość wielu branż oraz różnych kultur prowadzenia biznesu). Wychodzę z założenia, że biznes to ludzie. Pragnę wspierać ludzi w ich samopoznaniu, odkrywaniu własnego potencjału i predyspozycji, wierząc, że to pozwoli im na lepsze życie w zgodzie ze sobą, jednocześnie korzystnie wpłynie na ich pracę zawodową, a więc również na sukces firmy, w której pracują. Zrealizowane projekty Projekty badania efektywności zespołowej w firmach międzynarodowych. Wspieranie menedżerów HR w podejmowaniu decyzji rekrutacyjnych z zastosowaniem metody i narzędzi PerformanSe. Porady indywidualne, tworzenie ścieżek kariery i badanie potrzeb szkoleniowych dla pracowników średniego szczebla oraz osób poszukujących pracy. Przeprowadzenie bilansów kompetencji dla sportowców Polskiej Kadry Olimpijskiej. 2002-2010 – doradztwo biznesowe dla firm z Francji i Hiszpanii, poszukujących partnerów w Europie Centralnej i Wschodniej Wykształcenie Studia podyplomowe „Inżynieria szkoleń” – uniwersytet Lille 3 Certyfikowany trener metody PerformanSe Autorska metoda prowadzenia bilansów kompetencji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK