| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Spółdzielnia mieszkaniowa > Upadłość spółdzielni

Upadłość spółdzielni

Ogłoszenie upadłości spółdzielni następuje w sytuacji, kiedy spółdzielnia staje się niewypłacalna. Tak dzieje się w przypadku, kiedy spółdzielnia nie wykonuje swych wymagalnych zobowiązań. Członkowie spółdzielni z chwilą ogłoszenia upadłości spółdzielni tracą członkostwo. Istnieją jednak sposoby ratowania spółdzielni przed upadłością.

Ogłoszenie upadłości spółdzielni następuje w sytuacji, kiedy spółdzielnia staje się niewypłacalna. Tak dzieje się w przypadku, kiedy spółdzielnia nie wykonuje swych wymagalnych zobowiązań. Członkowie spółdzielni z chwilą ogłoszenia upadłości spółdzielni tracą członkostwo. Istnieją jednak sposoby ratowania spółdzielni przed upadłością.

Pomimo niewypłacalności spółdzielni istnieje sposób na przedłużenie jej bytu. Walne zgromadzenie może podjąć uchwałę o dalszym istnieniu spółdzielni, jeżeli równocześnie wskaże środki, jeżeli wskaże środki umożliwiające wyjście jej ze stanu niewypłacalności., a więc takie, które pozwolą spłacić jej wymagalne długi. Jednakże, jeżeli wniosek o ogłoszenie upadłości złoży wierzyciel spółdzielni, sąd może zarządzić postawienie jej w stan upadłości pomimo uchwały walnego zgromadzenia o dalszym istnieniu spółdzielni. W prawidłowo funkcjonującej spółdzielni mieszkaniowej statut powinien określać możliwość uchwalenia przez walne zgromadzenie obowiązku wpłaty dodatkowych udziałów oraz maksymalną liczbę takich udziałów.

O postawieniu spółdzielni w stan upadłości może zadecydować walne zgromadzenie mocą uchwały w sytuacji, gdy ze sprawozdania finansowego spółdzielni wynika, że ogólna wartość jej aktywów nie wystarcza na zaspokojenie wszystkich zobowiązań. Dotyczy to zarówno zobowiązań wymagalnych, jak i jeszcze niewymagalnych, czyli takich, których termin płatności jeszcze nie nastąpił. Zarząd spółdzielni powinien w takiej sytuacji złożyć wniosek do sądu o ogłoszenie upadłości.

Na skutek nabycia budynków spółdzielni przez nowy podmiot, nie wygasają spółdzielcze prawa członków, natomiast mogą one ulec przekształceniu na inne. Jeżeli nabywcą budynków upadłej spółdzielni jest inna spółdzielnia mieszkaniowa, byłemu członkowi przysługuje roszczenie o przyjęcie w poczet członków nowej spółdzielni. Właściwe organy nowej spółdzielni powinny przyjąć uchwałę o przyjęciu w poczet członków, a członek zobowiązany jest do złożenia nowej deklaracji. Jeżeli spółdzielnia podejmie uchwałę odmawiającą przyjęcia, były członek może wystąpić do sądu z żądaniem nakazania przyjęcia go w poczet członków nowej spółdzielni. Wyrok wydany w tej sprawie, korzystny dla zainteresowanego członka, zastępuje uchwałę spółdzielni o przyjęciu w poczet członków i w ten sposób były członek uzyskuje członkostwo nowej spółdzielni.

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Ekspert:

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK