| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Spółdzielnia mieszkaniowa > Upadłość spółdzielni

Upadłość spółdzielni

Ogłoszenie upadłości spółdzielni następuje w sytuacji, kiedy spółdzielnia staje się niewypłacalna. Tak dzieje się w przypadku, kiedy spółdzielnia nie wykonuje swych wymagalnych zobowiązań. Członkowie spółdzielni z chwilą ogłoszenia upadłości spółdzielni tracą członkostwo. Istnieją jednak sposoby ratowania spółdzielni przed upadłością.

Jeżeli nabywcą budynków upadłej spółdzielni jest inny podmiot niż spółdzielnia mieszkaniowa, spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu przekształca się w prawo najmu i traktowane jest jako najem na czas nieokreślony. Między byłym członkiem (obecnie najemcą) a nowym właścicielem budynku, traktowanym jako wynajmującym powstaje stosunek najmu, który może wygasnąć np. poprzez wypowiedzenia dokonanego przez właściciela budynku.

Jeżeli budynek spółdzielni został nabyty przez inną spółdzielnię sytuacja członków, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu wygląda tak jak sytuacji opisanej powyżej: członkowi przysługuje roszczenie o przyjęcie w poczet członków nowej spółdzielni, a nowa spółdzielnia ma obowiązek go przyjąć. W razie odmowy były członek może żądać, aby sąd zobowiązał spółdzielnię do przyjęcia. Wyrok sądu zapadły w takiej sprawie zastępuje uchwałę spółdzielni o przyjęciu w poczet członków, a członek zobowiązany jest do złożenia nowej deklaracji.

Jeżeli budynki zostały przejęte przez podmiot inny niż spółdzielnia mieszkaniowa, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub prawo do domu jednorodzinnego przekształca się odpowiednio w prawo odrębnej własności lokalu lub w prawo własności domu jednorodzinnego.

Zobacz też serwis: Nieruchomości

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Ekspert:

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK