| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Spółdzielnia mieszkaniowa > Czy właściciel mieszkania musi zostać członkiem spółdzielni?

Czy właściciel mieszkania musi zostać członkiem spółdzielni?

Zgodnie z obecnie obowiązującą Ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych nabywca mieszkania w spółdzielni nie musi do niej przystępować jako członek.

Kupując mieszkanie w budynku spółdzielni mieszkaniowej mamy wybór. Możemy pozostać poza spółdzielnią lub zostać jej członkiem. Spółdzielnia nie ma instrumentów umożliwiających jej przymuszenie nabywcy lokalu do przystąpienia do spółdzielni. Z drugiej strony, jeżeli chcemy do spółdzielni przystąpić, spółdzielnia nie może odmówić nam przyjęcia w poczet członków.

Zostanie członkiem spółdzielni może się okazać z kilku powodów korzystne. Jako członek spółdzielni możemy brać udział w walnym zgromadzeniu, uczestniczymy w zyskach spółdzielni i mamy wgląd w dokumenty spółdzielni. W przypadku, gdy spółdzielnia wykonuje zarząd nieruchomościami wspólnymi stanowiącymi współwłasność spółdzielni uprawnienia te stają się tym bardziej istotne.

Przystępując do spółdzielni warto pamiętać, że członkowie spółdzielni uczestniczą w pokrywaniu jej strat do wysokości swoich zadeklarowanych udziałów. Wysokość wpisowego oraz wysokość i ilość udziałów, które jako członek obowiązani jesteśmy zadeklarować, terminy ich wnoszenia i zwrotu czy skutki niewniesienia udziału w terminie określa statut danej spółdzielni. Zgodnie z Ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych wysokość wpisowego ograniczona jest do 1/4 minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Zobacz też serwis: Nieruchomości

Data publikacji:

Eksperci:

Igor Bąkowski

Radca prawny

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Szukampracy.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK