| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Spółdzielnia mieszkaniowa > Czy w spółdzielni mieszkaniowej może powstać wspólnota mieszkaniowa?

Czy w spółdzielni mieszkaniowej może powstać wspólnota mieszkaniowa?

Po wykupie mieszkań własnościowych czy lokatorskich na własność, spółdzielnia mieszkaniowa może przekształcić się we wspólnotę mieszkaniową. Właściciele wykupionych lokali mogą ponadto domagać się wydzielenia swojego budynku z zasobów spółdzielni. Jednakże nawet przed wykupem wszystkich lokali na własność, członkowie spółdzielni mogą podjąć uchwałę, że w zakresie ich praw i obowiązków oraz zarządu nieruchomością wspólną będą miały zastosowanie przepisy Ustawy o własności lokali.

Jeżeli w określonym budynku lub budynkach położonych w obrębie danej nieruchomości została wyodrębniona własność wszystkich lokali, po wyodrębnieniu własności ostatniego lokalu stosuje się przepisy Ustawy o własności lokali z dnia 24 czerwca 1994 roku, niezależnie od pozostawania przez właścicieli członkami spółdzielni.

Właściciele lokali są obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni, które są przeznaczone do wspólnego korzystania przez osoby zamieszkujące w określonych budynkach lub osiedlu.

Większość właścicieli lokali w budynku lub budynkach położonych w obrębie danej nieruchomości, obliczana według wielkości udziałów w nieruchomości wspólnej, może podjąć uchwałę, że w zakresie ich praw i obowiązków oraz zarządu nieruchomością wspólną będą miały zastosowanie przepisy Ustawy o własności lokali z dnia 24 czerwca 1994 roku.

Po PRL „odziedziczyliśmy” wiele spółdzielni molochów, które mają wiele budynków – w tym budynki stare, wymagające remontów i zupełnie nowe. Aby sprawniej i efektywniej podejmować decyzje dotyczące danego budynku lub budynków i lepiej rozliczać koszty (na przykład z wynajmu lokali użytkowych) oraz mniej płacić za zarządzanie, można doprowadzić do tego aby nasz budynek był zarządzany jak wspólnota mieszkaniowa. To rozwiązanie może być celowe szczególnie w przypadku nowych budynków w spółdzielni, których nie trzeba jeszcze remontować – warto wyodrębnić takie budynki aby zebrane od nas pieniądze nie były przekazywane na remonty starych bloków w tej samej spółdzielni.

Można też pójść krok dalej i domagać się podziału spółdzielni po to, by wydzielić organizacyjnie swój budynek. Spółdzielcy muszą w tym celu przekazać żądanie zwołania walnego zgromadzenia zarządowi spółdzielni. Na tym walnym zgromadzeniu musi zostać podjęta uchwała o podziale większością głosów spółdzielców zamieszkałych w danym budynku zawierająca propozycje podziału. Ze spółdzielni albo z części jej majątku tworzona jest w takiej sytuacji nowa spółdzielnia. W takiej wydzielonej spółdzielni o wiele łatwiej przyjąć zasady zarządu takie jak we wspólnocie mieszkaniowej.

Zobacz też serwis: Nieruchomości

Data publikacji:

Eksperci:

Igor Bąkowski

Radca prawny

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK