| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Spółdzielnia mieszkaniowa > Wykup mieszkań spółdzielczych w 2010 roku

Wykup mieszkań spółdzielczych w 2010 roku

Wielu spółdzielców obawiało się, że z końcem 2009 roku utracą możliwość wykupu mieszkania „za złotówkę”. Sejm zrobił im jednak miłą niespodziankę uchwalając w ostatnich dniach grudnia zeszłego roku przepisy umożliwiające dalszy wykup mieszkań na preferencyjnych warunkach. Warto z nich skorzystać.

Jeżeli przysługuje nam prawo do miejsca postojowego w wielostanowiskowym garażu, spółdzielnia jest obowiązana na podobnych zasadach przenieść na nas ułamkowy udział we współwłasności tego garażu, przy zachowaniu zasady (jeżeli statut spółdzielni nie stanowi inaczej) że udziały przypadające na każde miejsce postojowe są równe.

Zarząd spółdzielni ma 24 miesiące od dnia złożenia pierwszego wniosku o wyodrębnienie własności lokalu w danej nieruchomości na podjęcie uchwały określającej przedmiot odrębnej własności wszystkich lokali w danej nieruchomości (m. in. dokładne oznaczenie rodzaju, położenia i powierzchni lokali oraz osób uprawnionych do wykupu). Uchwała ta określa także przypadającą na każdy lokal wysokość należnych spłat związanych z wykupem.

Jeżeli dotychczas korzystaliśmy z przyporządkowanych do naszego lokalu piwnic lub innych pomieszczeń w budynku, uchwała zarządu musi zawierać także dokładne oznaczenie i powierzchnię takich pomieszczeń przynależnych.

Takie uchwały zarządu spółdzielni, od dnia wejścia w życie stanowią podstawę oznaczania lokali i przypadających na każdy lokal udziałów w nieruchomości wspólnej przy zawieraniu umów o ustanowieniu odrębnej własności lokali. Uchwały te mogą jednakże zostać zaskarżone do sądu przez osoby uprawnione do wykupu, co znacznie przedłuża procedurę wykupu.

Jeżeli złożyliśmy wniosek o wykup w okresie od 31 lipca 2007 roku do 29 grudnia 2009 roku, spółdzielnia jest obowiązana, po spełnieniu warunków z Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych w brzmieniu sprzed 30 grudnia 2009 roku, do zawarcia z nami umowy przeniesienia własności lokalu w terminie do 30 czerwca 2010 roku.

Spółdzielnia nie ma obowiązku dotrzymania sześciomiesięcznego terminu na przeniesienie na nas własności lokalu jeżeli stan prawny gruntu pod budynkiem nie jest uregulowany lub jeżeli spółdzielni nie przysługuje prawo własności lub użytkowania wieczystego gruntu, na którym wybudowała sama budynek lub wybudowali go jej poprzednicy prawni.

Podobnie, nie uda się dotrzymać terminu na przekształcenie w sytuacji braku podjęcia przez zarząd spółdzielni uchwały określającej odrębny przedmiot własności lub jej zaskarżenia do sądu przez któregoś z naszych sąsiadów.
W takiej sytuacji jeżeli przysługuje nam mieszkanie lokatorskie, możemy skorzystać z wartej rozważenia możliwości przekształcenia naszego spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu w spółdzielcze własnościowego prawo do lokalu. Przekształcenia takiego spółdzielnia zobowiązana jest dokonać na nasze pisemne żądanie. Trzeba jednak pamiętać, że przekształceń takich spółdzielnie mogą dokonywać tylko do końca 2012 roku.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK