| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Spółdzielnia mieszkaniowa > Dziedziczenie wkładu mieszkaniowego a przedawnienie

Dziedziczenie wkładu mieszkaniowego a przedawnienie

Gdy dziedziczy się wkład mieszkaniowy uiszczony przez zmarłego w spółdzielni mieszkaniowej i za późno zgłosi się roszczenie dotyczące odzyskania tego wkładu może dojść do przedawnienia. Kiedy – po jakim czasie – dochodzi do przedawnienia dziedziczenia wkładu mieszkaniowego? Kto może ubiegać się o zwrot tego wkładu?

Przedawnienie spraw spadkowych

Warto wiedzieć, że sprawy spadkowe według prawa obowiązującego w naszym kraju nie ulegają przedawnieniu. Wobec tego istnieje możliwość ubiegania się o należną nam część wkładu mieszkaniowego nawet w kilka lat po śmierci spadkodawcy. Jeżeli jednak spółdzielcze prawo lokatorskie przysługiwało obojgu małżonkom– w tym zmarłemu –  i jedno z nich nadal korzysta z tego lokalu pozostali spadkobiercy, poza wdową lub wdowcem, mogą się ubiegać wyłącznie o zapłatę określonej kwoty tytułem spłaty za wkład mieszkaniowy.

Zobacz także: Dziedziczenie wkładu mieszkaniowego – wszystko co trzeba wiedzieć

Zobacz także: Wykup mieszkania za złotówkę a wkład mieszkaniowy

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

salon, kuchnia, klasyczne wnętrza. Fot. Fotolia
salon, kuchnia, klasyczne wnętrza. Fot. Fotolia

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jakub Boberski

Doradca podatkowy - Partner w Spółce Taxa Group we Wrocławiu. Specjalizuje się w zagadnieniach podatków dochodowych oraz Ordynacji podatkowej. Wcześniej pracownik jednego z Urzędów Skarbowych we Wrocławiu, a następnie międzynarodowych firm doradczych Rödl & Partner oraz Deloitte. Autor licznych publikacji z tematyki prawa podatkowego. Doświadczony wykładowca szkoleń i zajęć z tematyki podatkowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK