| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Spółdzielnia mieszkaniowa > Spółdzielcze prawo lokatorskie po rozwodzie

Spółdzielcze prawo lokatorskie po rozwodzie

Po zakończeniu sprawy rozwodowej byli małżonkowie muszą się uporać z wieloma sprawami urzędowymi do załatwienia. Jedną z nich jest kwestia spółdzielczego prawa lokatorskiego. Ze względu na to, że dwie obce sobie osoby nie mogą posiadać spółdzielczego prawa lokatorskiego do pojedynczego lokalu, należy się dowiedzieć w jaki sposób można tę sprawę rozstrzygnąć. Co dzieje się ze spółdzielczym prawem lokatorskim po rozwodzie?

Spółdzielcze prawo lokatorskie może przysługiwać jednej osobie lub obojgu małżonkom. W takiej sytuacji po rozwodzie podzielenie prawa lokatorskiego wydaje się być niemożliwe. Jak postępuje się w przypadku tego prawa po podziale majątku? Któremu z małżonków ono wówczas przysługuje?

Prawa niepodzielne

W związku z rozwodem większość majątku małżonków – który należał do obojga – da się podzielić na pół. Podział ten jest konieczny ze względu na ustanie wspólnoty majątkowej kończącej się wraz z końcem małżeństwa. Istnieją jednak prawa niepodzielne i do takich praw zalicza się właśnie spółdzielcze prawo lokatorskie. W sytuacji rozwodu prawo to może przejąć wyłącznie jeden z małżonków – ponieważ jest ono niezbywalne i nie przechodzi na spadkobierców – co często komplikuje kwestie podziału majątkowego.

Podział prawa lokatorskiego pomiędzy małżonków

Ze względu na to, że małżonkowie ani spółdzielnia nie mają możliwość podzielenia prawa lokatorskiego na pół, konieczne jest aby byli małżonkowie pomiędzy sobą zdecydowali kto to prawo przejmuje. Osoby po rozwodzie muszą w ciągu roku od daty rozpadu małżeństwa zgłosić w spółdzielni jaką decyzję podjęli – które z nich nabywa jako jedyne prawo do lokalu lub przedstawić dowód wszczęcia postępowania sądowego w tej sprawie. Kwestia ta pojawia się w art. 13 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. nr 119, poz. 1116 ze zm.). Za dowód dokonania podziału, o którym mowa uznaje się umowę pomiędzy byłymi małżonkami obejmującą kwestię podziału całego majątku wspólnego lub prawomocny wyrok sądu w tej sprawie.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Uwalniamy od problemów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK