| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Spółdzielnia mieszkaniowa > Kto powinien odśnieżać chodnik wokół budynku?

Kto powinien odśnieżać chodnik wokół budynku?

Kiedy nastaje okres zimowy, a wokół bloków na chodnikach zalega śnieg i lód pojawia się pytanie – kto go powinien zająć się jego odgarnianiem? Nie ma znaczenia czy jest to małe osiedle, czy duże – każdy administrator budynku czy to w spółdzielni mieszkaniowej, czy w spółdzielni ma obowiązek utrzymać porządek na terenie, za który odpowiada. Jakie są jego obowiązki?

Obowiązki administratora budynku

Obowiązkiem każdego administratora budynku jest utrzymanie porządku na terenie, którym zarządza oraz odpowiedzialność za wszystko co może stać się na tym terenie. Oznacza to, że administrator budynku odpowiedzialny jest zarówno za to co dzieje się wokół budynków, jak i w ich wewnątrz.

Jeśli administrator budynku jest jego właścicielem, to on ustala, kto jest odpowiedzialany za konkretne zadania np. odśnieżanie chodnika. Natomiast jeśli właścicielem nieruchomości jest inna osoba niż administrator budynku, to właściciel budynku określa, jakie konkretne zadania ma administrator budynku oraz jaki jest ich zakres. Może zdarzyć się tak, że właściciel nieruchomości jest posiadaczem dwóch budynków, gdzie każdy z nich ma innego administratora, a do tego każdy z nich będzie miał inne obowiązki. Zakres obowiązków każdy administrator może ustalić sobie indywidualnie z właścicielem budynku.

W praktyce, każdy administrator budynku ma podobne zadania, a należy do nich utrzymanie porządku na zarządzanym terenie. To, w jaki sposób każdy administrator zarządza budynkiem oraz jego otoczeniem  – ocenia właściciel budynku, niemniej jednak, są pewne zadania, które są narzucane administratorowi budynku przez prawo. Wg art. 117 KW do takich obowiązków możemy zaliczyć m.in. odśnieżanie chodnika znajdującego się na zarządzanym terenie.

„Kto, mając obowiązek utrzymania czystości i porządku w obrębie nieruchomości, nie wykonuje swoich obowiązków lub nie stosuje się do wskazań i nakazów wydanych przez właściwe organy w celu zabezpieczenia należytego stanu sanitarnego i zwalczania chorób zakaźnych ,podlega karze grzywny do 1 500 złotych albo karze nagany.”

Co jeśli administrator budynku nie odśnieża chodnika zimą?

Jeśli administrator budynku, nie wykonuje swoich obowiązków a w tym nie odśnieża chodnika,  wg przepisów może być obciążony mandatem o wysokości 500 zł. Sprawa o niewywiązywanie się z obowiązków może być także skierowana do sądu co może spowodować znaczny wzrost tych kosztów.

Zobacz także:  Nowe opłaty za śmieci – ile więcej zapłacimy?

Zobacz także:  Udźwig windy – jakie mogą być konsekwencje przeciążenia windy?

Zobacz także:  Premia gwarancyjna z książeczki mieszkaniowej – jak ją otrzymać?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Krzyżowska

Adwokat. Członek założyciel Międzynarodowej Kancelarii Aliant® z siedzibą w Zurychu. W strukturach kancelarii odpowiada za koordynację pracy zespołu prawników, obsługujących klientów w Polsce i w regionie Europy Centralnej. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Odbyła aplikację adwokacką w Poznaniu, jest członkiem Wielkopolskiej Izby Adwokackiej oraz członkiem Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w zakresie bieżącej obsługi podmiotów gospodarczych, w szczególności w zakresie umów, sporów sądowych oraz due diligence. Ukończyła szkolenia w zakresie odpowiedzialności członków zarządu spółek kapitałowych, brała udział w seminariach zagranicznych obejmujących: prawne aspekty transakcji międzynarodowych, tworzenie wewnętrznych procedur bankowych, funkcjonowanie podmiotów gospodarczych ze szczególnym uwzględnieniem budowania trwałych relacji z kontrahentami, odbyła szkolenie z zakresu prowadzenia mediacji i rozwiązywania sporów, a także szkolenie doskonalące wystąpienia publiczne. Autorka porad eksperckich w dziennikach branżowych. Została doceniona również przez portal SkutecznyAdwokat.pl. W dniu 1 marca 2013 r. otrzymała tytuł Prawnika Roku 2012 Wielkopolski. W roku 2013 została przyjęta do grona prawników prestiżowej organizacji prawnej Union Internationale des Avocats.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK