| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Spółdzielnia mieszkaniowa > Kupno mieszkania od spółdzielni mieszkaniowej

Kupno mieszkania od spółdzielni mieszkaniowej

Spółdzielnie mieszkaniowe musiały dostosować się do zmieniających się przepisów i realiów mieszkaniowych. Stąd, planując budowę nowych lokali – oferują je do sprzedaży jako odrębną własność. Procedura jednak nadal zawiera pewne odrębności w stosunku do nabycia lokalu od dewelopera.

Ustanowienie odrębnej własności lokalu i przeniesienie własności

Spółdzielnia ustanawia na rzecz członka odrębną własność lokalu najpóźniej w terminie 3 miesięcy po jego wybudowaniu, a jeżeli na podstawie odrębnych przepisów jest wymagane pozwolenie na użytkowanie – najpóźniej w terminie 3 miesięcy od uzyskania takiego pozwolenia.

Jednakże, na żądanie członka, spółdzielnia ustanawia takie prawo w chwili, gdy ze względu na stan realizacji inwestycji możliwe jest przestrzenne oznaczenie lokalu. Ustanowienie odrębnej własności lokalu może nastąpić na rzecz małżonków albo osób wskazanych przez członka spółdzielni, które wspólnie z nim ubiegają się o ustanowienie takiego prawa.

W przypadku opóźnień ze strony spółdzielni – a w sytuacji, gdy wyodrębnienie lokalu jest już możliwe, członkowi spółdzielni (oraz innym osobom uprawnionym) przysługuje roszczenie do sądu o ustanowienie odrębnej własności lokalu i przeniesienie własności.

Umowa o ustanowienie odrębnej własności lokali może być zawarta przez spółdzielnię łącznie ze wszystkimi członkami, którzy ubiegają się o ustanowienie takiego prawa wraz ze związanymi z nim udziałami w nieruchomości. W takim wypadku wysokość udziałów w nieruchomości wspólnej określa ta umowa (z reguły udziały zależą od wysokości wniesionego wkładu przez poszczególne osoby).

Zobacz także: Kiedy nabywca może uzyskać prawo do korzystania z lokalu?

Charakter lokalu kupionego od spółdzielni

Spółdzielnia oferuje lokal stanowiący odrębną własność, wraz z udziałem w gruncie na którym położony jest budynek. W zależności od tego jakim prawem w stosunku do nieruchomości dysponuje spółdzielnia, własność lokalu może być powiązana z udziałem we własności gruntu lub w użytkowaniu wieczystym.

Blokiem administruje spółdzielnia, ale tylko do czasu wyodrębnienia wszystkich lokali i do podjęcia odpowiedniej uchwały przez właścicieli lokali. Właściciele muszą ponosić koszty użytkowania terenów i urządzeń należących do spółdzielni, a niezbędnych do korzystania z nieruchomości lokalowej.

Uzyskana w ten sposób odrębna własność lokalu, może być obciążana (np. hipoteką), a także zbywana bez żadnych ograniczeń ze strony spółdzielni. Nabywca takiego prawa nie musi być członkiem spółdzielni mieszkaniowej (ten obowiązek ma miejsce tylko na etapie nabycia i posiadania ekspektatywy).

Zobacz także: Obowiązki właścicieli lokali spółdzielni mieszkaniowej

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK