| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Spółdzielnia mieszkaniowa > Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu – zakres i właściwości

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu – zakres i właściwości

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu należy do kategorii ograniczonych praw rzeczowych. Z prawem tym wiążą się dwa podstawowe uprawnienia: do korzystania z lokalu oraz do rozporządzania nim. Czym charakteryzuje się spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu i jaki jest jego zakres?

Umowa przeniesienia własności lokalu

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu można przekształcić w odrębną własność. Następuje to na pisemne żądanie członka spółdzielni mieszkaniowej albo osoby niebędącej członkiem spółdzielni, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Spółdzielnia jest zobowiązana do zawarcia umowy przeniesienia własności lokalu po dokonaniu przez osobę ubiegającą się o zawarcie takiej umowy:

– spłaty przypadających na ten lokal części zobowiązań spółdzielni związanych z budową, w tym w szczególności odpowiedniej części zadłużenia kredytowego spółdzielni wraz z odsetkami, 

– spłaty zadłużenia z tytułu opłat związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości.

Spółdzielnia zawiera umowę w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia wniosku przez osobę uprawnioną.

Umowa nie może zostać zawarta, jeżeli nieruchomość ma nieuregulowany stan prawny lub spółdzielni nie przysługuje prawo własności lub użytkowania wieczystego gruntu, na którym wybudowała budynek lub wybudowali go jej poprzednicy prawni. 

Zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu

Umowa zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego. Wypis z ww. aktu notariusz przesyła niezwłocznie spółdzielni.  

Zobacz serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

Podstawa prawna

Ustawa z 15.12.2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t.j. Dz.U. z 2003 r., Nr 119, poz. 1116 ze zm.)

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Spółdzielnia mieszkaniowa.
Spółdzielnia mieszkaniowa.

Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Monika Sawarska

Ekspert w zakresie prawa gospodarczego (prawa spółek, prawa bankowego, odpowiedzialności odszkodowawczej oraz handlu międzynarodowego).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »