| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Spółdzielnia mieszkaniowa > Przymusowy zarząd spółdzielni mieszkaniowej

Przymusowy zarząd spółdzielni mieszkaniowej

Współwłaściciel posiada uprawnienie do wystąpienia o zmianę zarządcy powołanego na mocy umowy przez współwłaścicieli, jeżeli narusza on zasady prawidłowego zarządu lub też krzywdzi mniejszość. Wobec powyższego wnioskodawca może wystąpić do sądu z wnioskiem o ustanowienie zarządcy przymusowego spółdzielni mieszkaniowej.

Zarządca przymusowy

Należy wskazać, że zarządca przymusowy ustanowiony w danej wspólnocie mieszkaniowej jest uprawniony do zgłoszenie stosownego wniosku w przedmiocie rozstrzygnięcia czynności, które przekraczają zwykły zarząd. Należy dodać, że sąd może odwołać zarządcę w momencie ustania przyczyn jego powołania. Można tego dokonać na wniosek każdego współwłaściciela oraz zarządcy niebędącego właścicielem, a także z urzędu.

Wniosek o ustanowienie zarządcy przymusowego 

Współwłaściciel posiada uprawnienie do wystąpienia o zmianę zarządcy powołanego na mocy umowy przez współwłaścicieli, jeżeli narusza on zasady prawidłowego zarządu lub też krzywdzi mniejszość. Ale nie tylko, gdyż wnioskodawca (będący współwłaścicielem oraz zarządcą niebędącym właścicielem, a także z urzędu) może wystąpić do sądu z wnioskiem o ustanowienie zarządcy przymusowego spółdzielni mieszkaniowej – na mocy art. 203 Kodeksu cywilnego.

We wniosku należy wskazać prawidłowo wnioskodawcę oraz uczestników oraz określić właściwy sąd, sprecyzować żądania oraz uzasadnienie. Przy składaniu wniosku należy uiścić także stosowną stałą opłatę w wysokości 100 zł. Do wniosku o ustanowienie zarządcy przymusowego należy dołączyć opis  z księgi wieczystej, dokumentacje potwierdzające żądania o ustanowienie zarządcy przymusowego. Nie należy także zapomnieć o złożeniu przez wnioskodawcę podpisu pod wnioskiem.

Zobacz serwis: Podatki

Fakt ustanowienia przez sąd zarządcy łączy się z rozwiązaniem dotychczasowej umowy. Oznacza to, że zarządca posiada prawo do podejmowania wszelkich czynności związanych z wykonywaniem zwykłego zarządu. Nadto dokonanie ustanowienia zarządcy będzie z całą pewnością zasadne, gdy większość współwłaścicieli nie podejmuje koniecznych czynności związanych ze zwykłym zarządem. A brak działań przyczynia się do dewastacji danej nieruchomości. Natomiast pożytki z tytułu nieruchomości nie są dzielone stosownie do udziałów. Powyżej podane przyczyny mogą być przesłanką rozwiązania umowy z zarządcą.

Podstawa Prawna:

- Art. 203 Kodeksu cywilnego.

- Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn. Dz.U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.).

Zobacz serwis: Prawo budowlane

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Sierakowski

Radca prawny, licencjonowany doradca restrukturyzacyjny. Wiceprezes Zarządu Zimmerman Filipiak Restrukturyzacja S.A. Partner kancelarii Zimmerman i Wspólnicy sp.k. Specjalizuje się w restrukturyzacji zadłużenia zagrożonych podmiotów gospodarczych, ochronie praw wierzycieli, w tym egzekucji przez zarząd przymusowy, a także w prawie procesowym cywilnym i gospodarczym, prawie upadłościowym, postępowaniu administracyjnym, jak również w prawie obrotu nieruchomościami. Współautor komentarza praktycznego do Prawa restrukturyzacyjnego. Autor i współautor kilkudziesięciu publikacji z dziedziny prawa restrukturyzacyjnego, upadłościowego i egzekucyjnego. Publikuje m.in. w Monitorze Prawa Bankowego, a także jest ekspertem Dziennika Gazety Prawnej, Rzeczpospolitej oraz TVN Biznes i Świat. Prelegent na konferencjach i szkoleniach z zakresu postępowania upadłościowego, restrukturyzacyjnego i egzekucyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK