| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Spółdzielnia mieszkaniowa > Obrót spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu

Obrót spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu

Na rynku nieruchomości dochodzi do obrotu spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu. Umowa zbycia spółdzielczego prawa do lokalu wymaga zachowania formy aktu notarialnego.

Spółdzielcze prawo do lokalu

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest ograniczonym prawem rzeczowym. Oznacza to, że jest ono zbywalne i przechodzi na spadkobierców oraz podlega egzekucji. W obecnym stanie prawnym, fakt przystąpienia do spółdzielni ma charakter fakultatywny, gdyż nabywca spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nie musi do niej przystąpić.

Umowa zbycia spółdzielczego prawa do lokalu wymaga zachowania formy aktu notarialnego.

Po sporządzeniu w kancelarii aktu notarialnego, notariusz zobowiązany jest przesłać akt do właściwiej spółdzielni. Natomiast nabywcy prawa do lokalu przysługuje roszczenie o przyjecie go w poczet członków, ponieważ spółdzielnia zobowiązana jest nabywcę przyjąć w poczet członków spółdzielni.

Wniosek o wpis nabywcy do księgi wieczystej

Wówczas, gdy dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu prowadzona jest księga wieczysta, należy w sporządzonym akcie notarialnym dołączyć wniosek o wpis nabywcy spółdzielczego prawa do lokalu. Notariusz jest także zobowiązany przesłać do sądu wieczystoksięgowego w terminie trzech dni od dnia sporządzenia aktu – wpis aktu notarialnego z wnioskiem oraz wszelkie dokumenty, które stanowią podstawę tegoż wpisu. Wpis do księgi wieczystej ma charakter konstytutywny.

Zobacz także serwis: Finanse

Oznacza to, że nabywca spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, dla którego nie została sporządzona księga wieczysta może dokonać zbycia tego prawa bez żadnych ograniczeń czasowych.

Do przeniesienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu niezbędny jest wpis do księgi wieczystej.

Warto dodać, że do obrotu spółdzielczych własnościowych praw do lokalu nie mają zastosowania przepisy o dożywociu, ponieważ odnoszą się one nieruchomości. Natomiast spółdzielcze własnościowe prawo o lokalu nie jest nieruchomością, a jedynie ograniczonym prawem rzeczowym. Wobec czego, na spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu nie można ustanowić służebności.

Zobacz także serwis: Dom i działka

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK