| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Spółdzielnia mieszkaniowa > Czy istnieje możliwość zwolnienia z odpowiedzialności z tytułu rękojmi?

Czy istnieje możliwość zwolnienia z odpowiedzialności z tytułu rękojmi?

Umowa ustanawiająca prawo spółdzielcze odpowiedzialność z tytułu rękojmi powstaje w sytuacji, gdy rzecz ma wady prawne lub fizyczne. Jednakże istnieją sytuacji, które umożliwiają zwolnienie z odpowiedzialności z tytułu rękojmi.

Najodpowiedniejszym miejscem na umieszczenie informacji o wadach prawnych, czy też fizycznych jest protokół zdawczo-odbiorczy. W tymże protokole można wskazać sprzedawcy termin do usunięcia wad. Jednakże, jeżeli wada ujawniła się dopiero po podpisaniu protokołu – nabywca powinien o wadzie niezwłocznie zawiadomić sprzedawcę na piśmie. Natomiast jeżeli sprzedawca udowodni, iż nie był odpowiedzialny za powstanie szkody nie będzie musiał jej naprawiać. Warto pamiętać także o tym, iż każda z czynności związana ze zwolnieniem od odpowiedzialności z tytułu rękojmi powinna zostać dokonana w formie pisemnej.

Zobacz również: Odbiór mieszkania - krok po kroku

1. nabywca nie zawiadomił sprzedawcy o wadzie w określonym terminie – w ciągu miesiąca od wykrycia wady,

2. nabywca nie powiadomił sprzedawcy o wystąpieniu wady w ciągu miesiąca, czyli po upływie czasu, w którym przy zachowaniu należytej staranności mógłby on je wykryć. Pod warunkiem, jeżeli sprzedawca wadę podstępnie zataił albo wprowadził go w błąd, iż wady te nie istnieją. W takiej sytuacji nabywca nie traci uprawnień z tytułu rękojmi za wady fizyczne,

3. w umowie strony za obopólną zgodą ograniczyły lub wyłączyły odpowiedzialność z tytułu rękojmi. Jednakże, jeżeli sprzedawca zataił podstępnie wadę przed nabywcą – zarówno wyłączenia, jak i ograniczenia z tytułu rękojmi będzie nieskuteczne,

4. nabywca wiedział o wadzie w chwili zawarcia umowy – warto wspomnieć, iż w tym przypadku ogromne znaczenia ma prawidłowo sporządzony opis stanu technicznego lokalu oraz protokół zdawczo-odbiorczy.

Zobacz również serwis: Dom i działka

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Michał Wolny

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK