| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Spółdzielnia mieszkaniowa > Co należy rozumieć przez ekspektatywę zawarcia umowy?

Co należy rozumieć przez ekspektatywę zawarcia umowy?

W momencie zawarcia umowy o budowę lokalu mieszkalnego – dla ustanowienia spółdzielczego prawa własności oraz prawa spółdzielczej własności tego lokalu – powstaje roszczenie członka o zawarcie ze spółdzielnią mieszkaniową umowy definitywnej.

Na mocy ustawy z dnia 15 grudnia 2000 roku – o spółdzielniach mieszkaniowych – przez ekspektatywę należy rozumieć spełnienie częściowych warunków prawnych (np. przedawnienie terminu przewidzianego prawem, spełnienie czynności przez osoby trzecie), na mocy których może dojść do powstania np. wierzytelności. W zakres ekspektatywy wchodzi zarówno roszczenie o ustanowienie prawa, jak i prawa do wypłaconego wkładu budowlanego.

Należy pamiętać o tym, iż ekspektatywa jest prawem dziedzicznym. A co więcej można dokonać jej przeniesienia na inny podmiot np. zmienić je na inne prawo, czy też darować.

Ekspektatywa prawa do lokalu stanowi swego rodzaju roszczenie do sądu, na mocy którego członek spółdzielni w każdej sytuacji po wybudowaniu lokalu może żądać ustanowienia na jego rzecz prawa spółdzielczej własności lub spółdzielczego prawa własności – które zostało wskazane w umowie o wybudowanie lokalu mieszkalnego.

Zobacz również: Co warto sprawdzić przed zawarciem umowy o budowę lokalu mieszkalnego?

Należy także wskazać istotną kwestię dotyczącą tego, iż do obowiązków nabywcy ekspektatywy należy przystąpienie do spółdzielni. Co więcej, na podstawie przepisów ustawy z dnia 15 grudnia 2000 roku – o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.) – fakt nabycia ekspektatywy następuje w momencie przystąpienia nabywcy w poczet spółdzielni mieszkaniowej.

Konkludując powyższe rozważania należy z całą pewnością przyznać, iż ekspektatywa powstaje z chwilą zawarcia umowy o budowę lokalu mieszkalnego dla celów, tj. ustanowienie spółdzielczego prawa własnościowego lub prawa spółdzielczej własności. Natomiast odmiennie jest w przypadku, kiedy ekspektatywa jest dokonywana w celu ustanowienia spółdzielczego prawa lokatorskiego, ponieważ w tej sytuacji zawarcie umowy o budowę lokalu mieszkalnego nie przyczynia się do powstania ekspektatywy.

Zobacz również serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

Podstawa prawna:
- art. 19 pkt 1 - ustawa z dnia 15 grudnia 2000 roku – o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.).
- art. 19 ust. 2 - ustawa z dnia 15 grudnia 2000 roku – o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.).

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Emil Kowalski

www.asib.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK