| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Spółdzielnia mieszkaniowa > O czym warto wiedzieć przed zawarciem umowy o przekształcenie spółdzielczego prawa lokatorskiego?

O czym warto wiedzieć przed zawarciem umowy o przekształcenie spółdzielczego prawa lokatorskiego?

W celu dokonania przekształcenia spółdzielczego prawa lokatorskiego w spółdzielcze prawo własnościowe należy pamiętać o prawidłowym złożeniu wniosku, o zachowaniu odpowiedniej formy, treści, oznaczeniu stron wniosku.

Umowa o przekształcenie spółdzielczego prawa lokatorskiego w spółdzielcze prawo własnościowe jest typem umowy konsensualnej. Oznacza to, iż w sposób automatyczny tworzy spółdzielcze prawo własnościowe na rzecz nabywcy. Sam fakt zawarcia umowy w formie aktu notarialnego wiąże się z nabyciem prawa do lokalu.

W celu dokonania przekształcenia spółdzielczego prawa lokatorskiego w spółdzielcze prawo własnościowe – członek spółdzielni powinien złożyć stosowny wniosek o dokonanie takiego przekształcenia. Treść niniejszego wniosku powinna zwierać żądania członka spółdzielni dotyczące przekształcenia już istniejącego spółdzielczego prawa lokatorskiego w prawo spółdzielczej własności. We wniosku koniecznie należy umieścić informacje dotyczące adresata, czyli we wskazanym przypadku wniosek powinien być skierowany do zarządu spółdzielni.

Zobacz również: Jak sporządzić umowę o przekształcenie spółdzielczego prawa lokatorskiego we własnościowe?

Należy pamiętać o tym, iż wniosek powinien zostać złożony w formie pisemnej albo w formie aktu notarialnego.

Najistotniejszym skutkiem złożenia wniosku o przekształcenie spółdzielczego prawa lokatorskiego w spółdzielcze prawo własnościowe jest wszczęcie procedury, której celem jest dokonanie wyżej wskazanego przekształcenia. Organem właściwym do wszczęcia w/w procedury jest spółdzielnia mieszkaniowa. Podstawowym celem całej procedury jest ustalenie przede wszystkim stanu prawnego zajmowanego przez członka spółdzielni przedmiotowego lokalu oraz ustalenie wysokości wynagrodzenia dla spółdzielni za przekształcenie spółdzielczego prawa lokatorskiego.

Zobacz również serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jakub Miziołek

adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK